Najważniejszym czynnikiem wpływającym na efektywne korzystanie z ciepła jest możliwość dostosowania poziomu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach do Twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego podstawowym warunkiem kontroli zużycia ciepła do ogrzewania jest instalacja zaworów termostatycznych w każdym pomieszczeniu. Tylko wtedy masz pewność, że zużyjesz tylko tyle ciepła, ile rzeczywiście jest Ci potrzebne.
Jak oszczędzać ciepło w domu?
Istnieje kilka prostych zasad i rozwiązań technicznych, które znacznie zwiększą efektywność ciepła, którego używasz do ogrzewania mieszkania:
- Na co dzień utrzymuj temperaturę w pokojach na optymalnym poziomie dostosowanym przede wszystkim do Twoich indywidualnych potrzeb. Ma na nie wpływ wiele czynników, np. obecność małego dziecka w domu lub częste wyjazdy domowników. Średnia optymalna temperatura dla pokoi dziennych to 20°C, dla sypialni podczas snu 18°C, a dla łazienki 24°C.
- Regulując termostar, obniż (ale nie wyłączaj ogrzewania całkowicie!) temperaturę, gdy jesteś poza domem oraz na noc. Obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić ok. 5% ciepła, ale nie wychładza mieszkania, którego ponowne nagrzanie pochłania wiele energii.
- Obniżaj temperaturę w mało używanych pomieszczeniach. Jeżeli masz pomieszczenia niewymagające ogrzewania (poddasze, korytarz, piwnica) pamiętaj o ich izolowaniu. To umożliwi ograniczenie strat cieplnych.
- Odpowietrzaj kaloryfery każdorazowo przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nie zastawiaj kaloryferów meblami ani nie zasłaniaj ich niczym innym (np. zasłonami), tak żeby ciepło mogło bez problemu rozchodzić się po całym mieszkaniu. Odpowiednia odległość mebli od kaloryfera to minimum 1 metr. Kolejną przeszkodą dla optymalnego ogrzewania są sięgające do podłogi zasłony zasłaniające w ten sposób grzejnik i ograniczające cyrkulację do przestrzeni pomiędzy grzejnikiem a oknem.
- Wietrz krótko i gruntownie, nie wychładzając pomieszczenia. Odpowiednia wentylacja mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie domowników, ale istotne jest, by nie tracić przy tym ciepła. Dlatego zanim otworzysz okna, przykręć kaloryfery. Wietrzenie przy uchylonych oknach jest nieefektywne i prowadzi do niepotrzebnego zużycia energii.
- Zwiększ izolację cieplną i szczelność okien i drzwi – ich nieszczelność jest główną przyczyną strat ciepła. Wymiana to jedno z najbardziej efektywnych działań pozwalających na zmniejszenie strat energii cieplnej nawet o połowę. Pamiętaj jednak, że jeżeli do przygotowania ciepłej wody używasz piecyka gazowego, należy zapewnić cyrkulację powietrza. Wymieniając okna, zadbaj, aby były one wyposażone w nawiewniki. Brak odpowiedniej wentylacji może doprowadzić do zaczadzenia!
- Zamontuj ekrany zagrzejnikowe – ciepło będzie emitowane do środka pomieszczenia. Dzięki materiałowi izolacyjnemu, który odbija nawet do 90% ciepła, nie będzie ono emitowane na ścianę, przez którą przenika na zewnątrz budynku.
- Używaj na noc żaluzji, zasłon lub okiennic, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.
- W ciągu dnia korzystaj z naturalnej energii słonecznej i nie zasłaniaj okien w mieszkaniu usytuowanym w nasłonecznionym miejscu.
- Zadbaj o części wspólne budynku, w którym mieszkasz. Pamiętaj o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach. Nie należy doprowadzać do zbytniego wychłodzenia budynku, szczególnie w okresie przejściowym. Spowoduje to zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania, a tym samym większe koszty.
Warto też namówić administratora budynku do zainwestowania w działania termomodernizacyjne budynku, jeżeli nie zostało to jeszcze wykonane, tj.: wymiana okien w częściach wspólnych, docieplenie ścian i instalacji. Dzięki tym pracom oszczędność ciepła może sięgnąć nawet 30 proc.
Kiedy skręcać kaloryfer na zero?
Pierwsze ciepłe dni każdej wiosny zachęcają do zakończenia sezonu grzewczego, ale zanim zdecydujesz się na całkowitą rezygnację z ogrzewania, pamiętaj, że pomimo dodatnich temperatur, mieszkanie nie jest jeszcze wystarczająco nagrzane. Dlatego korzystanie z kaloryferów prawdopodobnie będzie Ci niezbędne, szczególnie w nocy. Ważne jest, żeby w tym okresie nie zakręcać kaloryfera na tzw. „zero”, bo wyłączając ogrzewanie wyziębiamy mury i pomieszczenia, a do ponownego ogrzania mieszkania potrzebne jest potem znacznie więcej energii. Co więcej, ilość ciepła tracona do otoczenia jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur. Stąd też zakręcanie zaworów w kaloryferach tylko na kilka godzin w ciągu dnia jest nieopłacalne. Pamiętaj, że przede wszystkim stabilny poziom temperatury jest gwarancją przewidywalnych rachunków za ogrzewanie.