Wrzesień 26, 2010

Porównanie różnych źródeł ogrzewania

Porównanie różnych źródeł ogrzewania

Mieszkania i domy można ogrzewać na wiele sposobów.

Ogrzewanie węglem

Najtańsze pod względem ceny paliwa, ale też najbardziej pracochłonne i nieekologiczne ze względu na powstające spaliny i popiół pozostaje ogrzewanie węglem. Ogrzanie w ten sposób ok. 60 metrowego mieszkania, to roczny koszt ok. 600 zł. Wymaga to jednak znalezienia miejsca na składowanie węgla oraz stałej obsługi pieca. Powstaje też niebezpieczeństwo zaczadzenia czy pożaru.

Ciepło sieciowe

Przy zastosowaniu ciepła z sieci koszt jest nieznacznie wyższy i wyniesie ok. 800-900 zł. Jest to jednak najprostszy i najbardziej komfortowy dla użytkownika sposób ogrzewania pomieszczeń. O stały dopływ ciepła dba zakład energetyki cieplnej. Wystarczy przekręci „kurek” w kaloryferze a już do naszego pomieszczenia płynie ciepło. Jest to też sposób ekologiczny i najbardziej bezpieczny. Nie musimy obawiać się zaczadzenia czy pożaru.

Ogrzewanie gazowe

Jeśli zastosujemy ogrzewanie gazowe, to w 60 metrowym, dobrze izolowanym mieszkaniu zapłacimy za ogrzewanie już dużo więcej, ok. 1200 zł przez cały rok. Ogrzewanie gazowe wymaga jednak specjalnego pieca. Jest proste w obsłudze, ale już nie tak bezpieczne jak ciepło sieciowe. W przypadku tego sposobu dostarczania ciepła do kaloryferów również istnieje niebezpieczeństwo zaczadzenia czy pożaru.

Ogrzewanie olejem opałowym

Jeszcze droższe według wyliczeń będzie ogrzewanie olejem opałowym – sięgnie ok. 1600 zł na rok. Do takiego ogrzewania również potrzeba jest specjalna instalacja i specjalny piec, wymaga ono też specjalnej obsługi. Podobnie jak ogrzewanie węglem jest to jednak z najmniej ekologicznych i najbardziej niebezpiecznych form ogrzewania.

Ogrzewanie prądem

Natomiast ogrzewanie prądem, które nie wymaga specjalnej obsługi jest za to najdroższą formą. Roczny koszt ogrzania 60 metrowego mieszkania wyniesie ok. 2000 zł.

Case 1 dla 60 metrowego mieszkania

Ogrzewanie węglowe

Ciepło sieciowe

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie olejem opałowym

Ogrzewanie elektryczne

Koszty

+ + +

+ +

+ –

– –

– – –

Obsługa i bezpieczeństwo

– – –

+ + +

+ – –

– – –

+ + –

Ekologia

– – –

+ + +

+ –

– – –

+ + –

Case 2 – Opłaty za ciepło dla 120 metrowego budynku/domu/mieszkania, średnio ocieplonego w Trójmieście

rodzaj ogrzewania

zł/rok

zł/m-c (12 miesięcy)

sieć ciepłownicza Gdańsk/Sopot

2798,11

233,18

sieć ciepłownicza Gdynia/Rumia

2416,46

201,37

gaz ziemny

3538,05

294,84

gaz LPG

6371,054

530,92

olej opałowy

4038,77

336,56

węgiel

1804,24

150,35

energia elektryczna (1 Faza)

6679,32

556,61

energia elektryczna (3 Fazy)

6721,04

560,09

 

Dodatkowe informacje dotyczące opłat za ciepło sieciowe

Obecnie montowane są już małe węzły cieplne dla każdego mieszkania, które posiadają liczniki. Pozwala to na zawieranie indywidualnych umów. Oznacza to rozliczanie i płacenie tylko za to ciepło, które sami zużyliśmy. Nasza oszczędność energii widoczna jest w naszym rachunku. Niski koszt ciepła sieciowego wynika z ustalania jego cen przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oraz tego, że koszty wytworzenia rozkładają się na większą liczbę odbiorców, pozwalając na ich racjonalizację.

Zainstalowanie centralnego ogrzewania i sieciowej ciepłej wody to również wzrost wartości mieszkania czy domu i jego standardu. Jeśli mieszkanie jest wynajmowane, można uzyskać za nie wyższy czynsz.

Partnerzy