Wrzesień 26, 2010

Praktyczne porady dla właścicieli i administratorów w zakresie oszczędzania ciepła

Krok 1. Audyt

Każdy budynek ma właściwie inne zapotrzebowanie na ciepło. Zależy to między innymi od wieku budynku, stanu i wielkości okien, liczby ścian zewnętrznych itd. Czynniki te mają wpływ na to, w jakim tempie i w jakiej ilości ciepło jest wytracane na zewnątrz. Warto zatem zrobić audyt energetyczny budynku, aby określić, w jakiej klasie jakości energetycznej się on znajduje. Pozwoli to również określić czas i sposoby termomodernizacji.

Krok 2. Docieplenie stropodachu

Jeśli w wyniku przeprowadzonego audytu pojawi się konieczność docieplenia budynków, należy je zacząć od stropu. Jest to o wiele tańsze przedsięwzięcie niż docieplenie ścian. Docieplenie stropu polega jedynie na rozłożeniu izolacji. Nie ponosimy więc kosztów związanych z pracą, klejami, zamocowaniami, a także elewacją zewnętrzną. Efekty takiego ocieplenia zależą od jakości materiału izolacyjnego (jak na przykład styropian, wełna mineralna).

Krok 3. Docieplenie ścian zewnętrznych 

Według ekspertów, prawie 40 proc. traconego w budynku ciepła przenika przez jego nieocieplane ściany. Z badań wynika, że ściana jednowarstwowa z materiału o najlepszych parametrach termicznych posiada od 3 do 6 razy gorsze właściwości termoizolacyjne od najlepszych materiałów termoizolacyjnych. Ściana wykonana z betonu o grubości 50 cm ma taką samą izolacyjność cieplną jak mur z cegły dziurawki o grubości ok. 35 cm lub płyta izolacyjna z wełny mineralnej lub styropianu o grubości 2,5 cm.

Krok 4. Uszczelnienie lub wymiana okien 

Z badań wynika, że przez okna tracimy od 15 do 25 proc. ciepła. Wpływ na akumulację ciepłą ma szczelność okien i ich powierzchnia. Stare okna oznaczają wpuszczanie zimna do pomieszczenia przez szczeliny i tracenie ciepła na zewnątrz tą samą drogą. Zaradzić można temu uszczelniając okna. Jest to prosta czynność, nie wymagająca specjalistycznych narzędzi.
Warto jednak zastanowić się nad wymianą okien na nowe oraz zamontowaniem żaluzji, rolet czy okiennic, które chronią dodatkowo przed traceniem ciepła.

Krok 5. Modernizacja instalacji c.o. 

Duże straty ciepła mogą być spowodowane złą regulacją instalacji c.o. Rury mogą być zanieczyszczone osadami stałymi. Mogą też nie zawierać żadnej izolacji lub nieskuteczną. Może również nie być zamontowanych termostatów na kaloryferach, a tym samym pomieszczenia mogą być przegrzewane.
Ważne jest również, aby właściwie dobrać moc grzejników do wielkości i rodzaju pomieszczeń, w których się znajdują.

Krok 6. Automatyka pogodowa

Warto, w porozumieniu z zakładem ciepłowniczym, zainstalować regulator pogodowy. Termostaty przy kaloryferach będą wtedy skutecznie służyły do ograniczania zużycia ciepła w poszczególnych pomieszczeniach.

«

Partnerzy