26 września, 2010

Ciekawostki na temat ciepła sieciowego

W Polsce mamy jeden z największych systemów ciepłowniczych w Unii Europejskiej
Polska może się pochwalić jednym z największych systemów ciepłowniczych wśród państw europejskich. Sieć rur ciepłowniczych w naszym kraju ma łącznie ponad 20 200 km długości, z czego niemal 15% rozprowadza ciepło w Warszawie.
System warszawski to prawie 3000 km rur. To największa taka instalacja w Unii Europejskiej. Wyprzedzamy pod tym względem stolice innych państw UE tj. Czech, Austrii czy Szwecji. Najdłuższe sieci w całej Europie posiadają natomiast Moskwa i Petersburg.

Ciepło na stadionie
Z zalet ciepła sieciowego korzystają nie tylko odbiorcy indywidualni w mieszkaniach czy domach jednorodzinnych albo zakładach pracy. Korzystają z nich również budynki użyteczności publicznej, np. stadiony i to nie tylko do ogrzewania powierzchni biurowych i użytkowych, ale też np. do ogrzewania murawy.
Na trzech stadionach, na których w 2012 r. odbyły się mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 boiska podgrzewane są przy pomocy ciepła sieciowego. Ciepłe murawy stadionów umożliwiają prowadzenie treningów i rozgrywek piłkarskich przez cały rok, również zimą. Dzięki temu na stadionie nie występuje problem zalegającego śniegu i śliskiej murawy, zapobiega to także zamarzaniu podłoża. Ciepłem sieciowym ogrzewane są m.in. Stadion Narodowy, Stadion Lecha w Poznaniu oraz Gdańska Arena.
Oprócz Stadionu Narodowego w Warszawie ogrzewana z sieci jest również murawa, budynki i woda użytkową kompleksu sportowego Legii, a także pomieszczenia i murawa Polonii, a poza Warszawą, np. Stadion Śląski.

Ciepło w Krakowie
Kraków posiada drugą pod względem długości sieć ciepłowniczą w Polsce. W dawnej stolicy do sieci podłączona jest większość charakterystycznych obiektów, np. Zamek Królewski na Wawelu, Opera Krakowska czy Centrum Konferencyjne ICE.

Partnerzy