Październik 6, 2023

W ciepłownictwie będzie 15 nowych projektów za około 4,5 mld zł

PGE Energia Ciepła przygotowuje 15 kolejnych projektów rozwojowych o łącznej wartości około 4,5 mld zł – poinformowała firma 5 października. Dodała, że obecnie realizuje 10 inwestycji o wartości 3,2 mld zł.

– PGE Energia Ciepła realizuje inwestycje, mające na celu unowocześnienie sektora. Dobór technologii i urządzeń jest dostosowywany do  potrzeb lokalnego rynku ciepła. Podstawowym paliwem w coraz większym stopniu będzie gaz wsparty instalacjami OZE, w tym m.in. fotowoltaiką, biomasą, kolektorami słonecznymi lub odpadami komunalnymi. – wskazał Maciej Jankiewicz, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Od początku 2023 roku intensywne prace inwestycyjne prowadzone są w Bydgoszczy. W lipcu w Elektrociepłowni Bydgoszcz I przekazano do eksploatacji kotłownię gazową o mocy ok. 40 MWt, a w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zainaugurowano rozpoczęcie budowy źródła kogeneracyjnego gazowego, opartego o agregaty kogeneracyjne o mocy ok. 50 MWt.

Równolegle PGE Energia Ciepła rozpoczęła w gdyńskiej elektrociepłowni proces przejścia na paliwo niskoemisyjne, czyli gaz. W miejscu najstarszego budynku produkcyjnego elektrociepłowni, w którym pracowały stare kotły mazutowe z lat siedemdziesiątych, powstaje nowoczesna kotłownia rezerwowo-szczytowa z trzema kotłami wodnymi – olejowo-gazowymi o mocy 30 MWt każdy. Natomiast w gdańskiej elektrociepłowni  rozpoczął się drugi etap jej transformacji. Po oddaniu na przełomie 2021 i 2022 roku kotłów elektrodowych zasilanych energią elektryczną, w sierpniu br. Ogłoszono plany budowy wielkoskalowych pomp ciepła i akumulatora ciepła.

Największy projekt PGE Energia Ciepła, realizowany od 2021 roku, to budowa Elektrociepłowni w Siechnicach. Nowa niskoemisyjna EC Czechnica-2 będzie się składała z bloku gazowo-parowego, czterech kotłów szczytowo-rezerwowych i akumulatora ciepła. EC Czechnica-2 ma rozpocząć pracę w 2024 r. Moc cieplna nowej jednostki osiągnie 315 MWt, a elektryczna 179 MWe. Nowe urządzenia zastąpią elektrociepłownię węglową z połowy XX wieku, której budynki już po wyłączeniu z eksploatacji będą rewitalizowane.

Wiosną 2023 roku w Kielcach do eksploatacji przekazano kotłownię gazową o mocy 160 MWt, która podczas nadchodzącego sezonu grzewczego dostarczy ciepło do systemu ciepłowniczego i ogrzeje ponad 100 tysięcy mieszkańców. Równocześnie trwają intensywne prace przy budowie gazowego bloku, zapewniającego jednoczesną produkcję energii elektrycznej i ciepła.

W elektrociepłowniach w Zgierzu i Gorzowie Wielkopolskim już niebawem zostaną oddane do eksploatacji wysokosprawne, nowe urządzenia wytwórcze. W skład nowego źródła w Zgierzu będą wchodzić: 3 gazowe agregaty kogeneracyjne, kocioł wodny gazowy oraz źródło OZE (solarne). Nowa jednostka zastąpi wyeksploatowane ponad 50-letnie urządzenia produkcyjne zasilane węglem. Natomiast w Gorzowie Wlkp. powstaje gazowa kotłownia szczytowo – rezerwowa z kotłem wodnym parowym, która zastąpi obecne szczytowe źródło węglowe. Wkrótce zakończą się także inwestycje w nowe źródła wytwórcze w Rzeszowie (nowa kotłownia gazowa) oraz w Lublinie Wrotków, gdzie powstaje kotłownia rezerwowo-szczytowa i kotły gazowo-olejowe.

Ponadto, w toruńskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła od 6 lat wykorzystuje się do jednoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła turbiny gazowe typu lotniczego współpracujące z kotłami odzyskującymi ciepło ze spalania gazów wylotowych. Zaś elektrociepłownia w Zielonej Górze w ubiegłym roku zyskała jedną z najnowocześniejszych w Polsce turbin gazowo–parowych.

 

Źródło: pgeenergiaciepla.pl

Partnerzy