Maj 16, 2024

Wrocław ogrzeją ścieki. Inwestycja za ponad 100 mln zł

Fortum zakłada uruchomienie w IV kwartale 2024 we Wrocławiu pompy ciepła odzyskującej ciepło ze ścieków nieoczyszczonych. Instalacja będzie zdolna pokryć nawet 5 proc. zapotrzebowania Wrocławia na ciepło – wynika z informacji podanych przez Fortum.


Fortum jest właścicielem sieci ciepłowniczej we Wrocławiu, dzięki której z ciepła sieciowego korzystają m.in. mieszkańcy dzielnic Stare Miasto, Ołbin, Nadodrze, Szczepin, Powstańców Śląskich, Nowe Żerniki, czy Jagodno.

Firma podała, że w 2023 roku przeznaczyła na rozwój sieci ciepłowniczej we Wrocławiu 60 mln zł, a w bieżącym planie inwestycyjnym ma projekty sieciowe o wartości blisko 50 mln zł.

W 2023 Fortum we Wrocławiu oddało do użytku 138 nowych węzłów cieplnych o łącznej mocy 47,3 MW.

– Coraz więcej mieszkańców Wrocławia jest podłączanych do ciepła systemowego, a to zdecydowanie korzystnie wpływa na jakość powietrza w mieście. Średniorocznie przyłączamy ok. 120 nowych obiektów Gros przyłączanych obiektów to kamienice w obszarze programu „Czysta Energia dla Wrocławia” – mówi Piotr Michalczyk, manager ds. inwestycji sieciowych w Fortum.

„Czysta Energia dla Wrocławia” to program antysmogowy, który zakłada rozwój infrastruktury ciepłowniczej, likwidację indywidualnych pieców i kotłowni poprzez przyłączanie obiektów do sieci ciepłowniczej w obrębie Śródmieścia.

Na sieciach nie kończą się inwestycje Fortum we Wrocławiu. Koncern zapowiada, że już wkrótce zacznie działać Wrompa, systemowa wrocławska pompa ciepła, w którą inwestuje.

– Wrompa to wrocławska pompa ciepła odzyskująca ciepło ze ścieków nieoczyszczonych. Instalacja o wartości ponad 100 mln zł rozpocznie działanie w czwartym kwartale bieżącego roku – obecnie trwa montaż pompy ciepła na terenie przepompowni Port Południe we Wrocławiu – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

– To dla nas powód do dumy. Nie dość, że to pierwsza tego typu i tak duża inwestycja w Polsce, to jeszcze znaczący krok w kierunku zielonego ciepłownictwa, które Fortum ma w swoim DNA – dodaje Mariusz Dzikuć.

Fortum podało, że Wrompa o mocy 12,5 MW będzie zdolna pokryć nawet 5 proc. zapotrzebowania Wrocławia na ciepło.

 

źródło: wnp.pl

Partnerzy