Październik 17, 2023

Obalamy mity na temat ciepłej wody bez piecyka

Ciepło sieciowe to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób ogrzewania pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. W Polsce, ciepło z sieci należy do najpopularniejszych źródeł ogrzewania budynków mieszkalnych, biurowych oraz użyteczności publicznej. Co ciekawe, mimo rosnącej popularności i powszechnego dostępu, nadal można spotkać się z krążącymi na temat ciepła sieciowego i ciepłej wody użytkowej mitami. Warto je obalić by móc poznać fakty i cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem, jakie daje ciepła woda bez piecyka.

MIT 1

CIepła woda użytkowa to ta sama, która jest w kaloryferach.

FAKT 

Nie – to nie jest ta sama woda, która krąży w kaloryferach

To woda wodociągowa doprowadzana do budynku instalacją MPWiK, a następnie podgrzewana ciepłem z miejskiej sieci. Podgrzanie następuje w specjalnym urządzeniu, zwanym wymiennikiem ciepła, który najczęściej jest usytuowany w piwnicy budynku.

 

MIT 2

Montaż instalacji ciepłej wody rujnuje łazienkę

FAKT

Nie – montaż przebiega sprawnie i niemal bezinwazyjnie.

Prace w łazience związane z montażem instalacji ciepłej wody użytkowej trwają średnio 6-8 godzin, a monterzy w ich trakcie usuwają zaledwie 1-2 płytki. Choć metoda poprowadzenia instalacji jest uzależniona od konstrukcji danego budynku, to współpracujący z zarządcą projektant zawsze wybiera najkorzystniejsze z punktu widzenia technicznego i ekonomicznego rozwiązanie.

 

MIT 3

Wybierając ciepłą wodę użytkową i usuwając piecyk gazowy, trzeba zlikwidować kuchenkę gazową

FAKT

Nie ma takiej potrzeby.

Wybudowanie w budynku instalacji centralnej ciepłej wody użytkowej nie wiążę się z odłączeniem gazu. Jeśli mieszkańcy korzystali z kuchenki gazowej, wciąż będą mogli jej używać. Zdemontowany zostanie jedynie piecyk gazowy, dotychczas podgrzewający zimną wodę w łazience.

 

MIT 4

Budowa instalacji cieplej wody użytkowej jest skomplikowanym i czasochłonnym procesem.

FAKT

Proces budowy instalacji ciepłej wody użytkowej przebiega sprawnie, zgodnie z wypracowanym od lat modelem.

Dodatkowo, przedstawiciele elektrowni CEZ Skawiną mogą udzielić wsparcia merytorycznego administratorom budynków mieszkalnych wielorodzinnych czy użyteczności publicznej. Co więcej, zarządcom już przyłączonych do sieci budynków, oferują możliwość uzyskania dofinansowania na budowę instalacji ciepłej wody użytkowej.

 

Więcej informacji na stronie:

www.cezpolska.pl

Partnerzy