Spółka ECO Kogeneracja rozpoczęła przygotowania do budowy gazowych jednostek kogeneracyjnych w Opolu i Tarnobrzegu. W przypadku obu ich moc wyniesie 8 MWe i 8 MWt. Obie jednostki mają zostać oddane do eksploatacji w 2025 r.
Jak donosi portal wnp.pl, spółka ECO Kogeneracja rozpoczęła przygotowania do budowy gazowych jednostek kogeneracyjnych w Opolu i Tarnobrzegu.
Wykonawcy zostali już wybrani w postępowaniach przetargowych.
Nowe jednostki zostaną oddane do użytku w 2025 r.
– Wartość inwestycji (roboty budowlane) w Tarnobrzegu wyniosą 43,7 mln zł netto, a w Opolu 66,7 mln zł netto – mówi WNP.PL Krzysztof Diduch, prezes ECO Kogeneracja.
Nowe układy kogeneracyjne zostaną oddane do użytku już w 2025 roku.
Pieniądze na te inwestycje będą pochodzić z kredytów. ECO Kogeneracja podpisała umowę z Bankiem Ochrony Środowiska (BOŚ) na kredyt inwestycyjny w wysokości 88,4 mln złotych. Energetyka Cieplna Opolszczyzny, jako spółka matka grupy kapitałowej ECO, w skład której wchodzi ECO Kogeneracja, jest poręczycielem transakcji.
Rozwój kogeneracji gazowej. 17 silników już pracuje
W 2023 r. ECO Kogeneracja osiągnęła moce produkcyjne na poziomie 37 MW mocy elektrycznej i tyle samo mocy cieplnej. W 8 lokalizacjach pracuje już 17 silników gazowych, które w jednym procesie technologicznym wytwarzają ciepło i prąd. Ciepło zasila systemy ciepłownicze spółek z grupy ECO.
Podpisanie umowy kredytu z BOŚ jest jednym z etapów procesu zabezpieczenia finansowania realizacji tych inwestycji. Spółka ubiega się również o dofinansowanie inwestycji w formie dotacji ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zgromadzonych na rachunku Funduszu modernizacyjnego w ramach programu priorytetowego Kogeneracja dla Ciepłownictwa.
ECO Kogeneracja ma również zapewnione premie kogeneracyjne dla drugiego układu kogeneracyjnego w Opolu i Tarnobrzegu. Zapewniła ją sobie, wygrywając w czerwcu 2021 r. aukcję na premię kogeneracyjną za wytworzenie energii elektrycznej w nowych lub znacznie zmodernizowanych jednostkach kogeneracji o mocy zainstalowanej od 1 do 50 MW.
Uzyskane w aukcji wsparcie będzie obowiązywać przez 15 lat od momentu wybudowania i wyprodukowania pierwszej energii elektrycznej z nowego źródła kogeneracyjnego. Akcjonariuszami Energetyki Cieplnej Opolszczyzny są gmina Opole z 53,26 proc. udziałów i E.ON edis energia z 46,69 proc. Pozostali akcjonariusze mają łącznie 0,05 proc. udziałów w spółce.
źródło: wnp.pl