6 kwietnia, 2020

Blok gazowo-parowy w EC Stalowa Wola będzie oddany w kwietniu

Termin oddania bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola to 24 kwiecień 2020 r. i obecnie nie ma przesłanek, aby ten termin uległ przesunięciu – poinformowano podczas konferencji wynikowej grupy Tauron.

  • Pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną (KSE) turbozespołu gazowego nowego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola miała miejsce 4 marca 2020 roku.
  • W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze
  • Pierwotnie cała inwestycja miała być gotowa już pod koniec 2015 r. W styczniu 2016 r., z powodu opóźnień zerwano kontrakt z pierwotnym generalnym wykonawcą bloku – hiszpańską firmą Abener Energia.

Pierwsza synchronizacja z Krajową Siecią Elektroenergetyczną (KSE) turbozespołu gazowego nowego bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola miała miejsce 4 marca 2020 roku.

Zsynchronizowanie turbiny umożliwia produkcję w kotle odzyskowym pary, która finalnie posłuży do zasilenia turbozespołu parowego.

Zanim to jednak nastąpi, powstająca w procesie para zostanie wykorzystana przy dmuchaniu kotła i rurociągów parowych. Etap ten ma na celu oczyszczenie powierzchni części ciśnieniowej bloku z ewentualnych zanieczyszczeń pozostałych po montażu mechanicznym. Obecnie trwa proces dmuchania kotła, w najbliższych dniach – jak deklaruje Tauron – zostanie on zakończony.

Po zakończeniu operacji oczyszczania nastąpi proces przygotowania bloku parowo-gazowego do pracy w pełnej konfiguracji wraz z turbiną parową, a następnie jego optymalizacji technologicznej.

Powstający w Stalowej Woli blok gazowo-parowy to nowoczesna jednostka o mocy około 450 MWe. 

Blok będzie pracował w kogeneracji, obok energii elektrycznej będzie wytwarzał ciepło na potrzeby komunalne i parę technologiczną dla pobliskich zakładów przemysłowych.

– Blok zapewni 400 MW mocy elektrycznej dla krajowego systemu energetycznego oraz dostawy ciepła dla mieszkańców miasta. Jest to więc ważna inwestycja zarówno pod względem bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, jak i dla lokalnej społeczności, która otrzyma niskoemisyjne źródło ciepła – powiedział Filip Grzegorczyk, prezes Tauron Polska Energia.

W Elektrociepłowni Stalowa Wola budowane jest także rezerwowe źródło ciepła, na które składają się kotłownia oraz instalacje pomocnicze i łączące kotłownię z instalacjami budowanego bloku gazowo-parowego.

W kotłowni zainstalowane są 4 kotły podgrzewające wodę sieciową na potrzeby grzewcze systemu ciepłowniczego Stalowej Woli i Niska oraz jeden kocioł wytwarzający parę wodną dla lokalnych odbiorców przemysłowych.

Pierwotnie cała inwestycja miała być gotowa już pod koniec 2015 r. Wspólna inwestycja Tauronu oraz PGNiG została wznowiona w październiku 2017 r. Wcześniej, w styczniu 2016 r., z powodu opóźnień zerwano kontrakt z pierwotnym generalnym wykonawcą bloku – hiszpańską firmą Abener Energia, która zmagała się z problemami finansowymi. Umowę zerwano przy zaawansowaniu prac szacowanym na 85 proc.

Elektrociepłownia Stalowa Wola to spółka, gdzie po 50 proc. udziałów mają Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika.

 

Źródło: wnp.pl

Partnerzy