Polska firma będzie produkować magazyny ciepła w oparciu o szwajcarską technologię

Fabryka Kotłów SEFAKO S.A. to także wiodący producent elementów ciśnieniowych, do wszelkiego rodzaju kotłów. Produkcja odbywa się na bazie dokumentacji własnej lub powierzonej przez klienta. Odbiorcami są zarówno przedsiębiorstwa z kraju, jak i z zagranicy: między innymi z Danii, Finlandii, Francji, Niemiec i wielu innych krajów Europy i Świata. Spółka świadczy także usługi związane z montażem wyprodukowanych kotłów lub ich elementów, zapewnia nadzory inżynierskie, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, diagnostykę kotłów i urządzeń.
W wyniku współpracy inżynierów SEFAKO z klientami (odbiorcami), jednostkami naukowymi tj. Politechniką Świętokrzyską, Wrocławska, Krakowską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą wdrożono i uruchomiono do produkcji niskoenergetyczną technologię wytwarzania powłok ochronnych na elementach ścian gazoszczelnych oraz rurach pojedynczych z przeznaczeniem do kotłów energetycznych. Zastosowanie warstw odpornych na korozję i erozją ma na celu przedłużenie żywotności narażonych na zużycie elementów kotła.
Spółka posiada w ofercie także realizację obiektów kotłowni „pod klucz” z wykorzystaniem kotłów własnej produkcji.
Sefako buduje „drugą nogę” biznesową
SEFAKO oraz E2S Power– szwajcarski lider w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań do magazynowania energii cieplnej – podpisali wyłączną umowę licencyjną, która wprowadza SEFAKO do świata zielonej transformacji energetycznej w Polsce i wybranych krajów Europy.
Na mocy umowy SEFAKO zyskuje wyłączne prawa do produkcji, sprzedaży i komercjalizacji innowacyjnej technologii magazynowania energii cieplnej TWEST w Polsce i na Ukrainie.
E2S Power AG to szwajcarska firma technologiczna specjalizująca się w magazynowaniu energii cieplnej. Jej innowacyjna technologia TWEST umożliwia efektywne, niezawodne i skalowalne przechowywanie energii na potrzeby przemysłu oraz energetyki zawodowej – przyczyniając się do transformacji energetycznej oraz integracji odnawialnych źródeł energii z siecią.
TWEST czyli Travelling Wave Energy Storage Technology to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej pochodzącej z Odnawialnych Źródeł Energii w postaci ciepła oraz jej przekształcanie w parę technologiczną na żądanie. System charakteryzuje się wysoką sprawnością, bezpieczeństwem i długowiecznością – jego cykl działania wynosi nawet 30 lat. Kompaktowa konstrukcja o dużej gęstości energetycznej, modułowa budowa oraz możliwość integracji z istniejącą infrastrukturą energetyczną czynią TWEST technologią zoptymalizowaną kosztowo i gotową do szybkiego wdrożenia – w czasie krótszym niż 18 miesięcy. System wspiera stabilność sieci elektroenergetycznej oraz umożliwia zagospodarowanie infrastruktury po elektrowniach konwencjonalnych, przyczyniając się do zachowania miejsc pracy i lokalnej wartości dodanej.
Zielona transformacja przestała być wyborem – stała się koniecznością. Wraz z dynamicznym rozwojem OZE pojawiają się nowe wyzwania, takie jak niestabilność systemów energetycznych czy potrzeba dekarbonizacji. Technologia E2S Power odpowiada na te potrzeby – umożliwia magazynowanie nadmiaru energii w postaci ciepła i jego wykorzystanie w formie pary technologicznej.
Dzięki podpisanej umowie Sefako nie będzie jedynie wykonawcą, lecz stanie się partnerem technologicznym w tworzeniu przyszłości energetyki. Otwierają się przed nami nowe rynki – krajowe i europejskie – które już dziś potrzebują takich rozwiązań i czekają na konkretne propozycje w obszarze magazynowania energii i dekarbonizacji. To również szansa na rozwój kompetencji – nasi inżynierowie i projektanci będą zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia. To wzrost potencjału całego zespołu, a tym samym wzmocnienie pozycji spółki. Dla naszych klientów i partnerów będziemy wiarygodnym dostawcą innowacyjnych rozwiązań, co przełoży się na nowe źródła przychodu, wyższe marże i większe zyski – powiedział Sławomir Kosiba, prezes Zarządu Sefako.
Rynek i potencjał do robienia biznesu
Rynek magazynowania energii w Europie rozwija się najszybciej na świecie, a sam popyt na parę technologiczną w przemyśle szacowany jest na 5–10 miliardów dolarów amerykańskich rocznie. TWEST to jedyna dostępna na rynku technologia, która jest w stanie dostarczać parę o wysokich parametrach zarówno na potrzeby procesów przemysłowych, jak i zastosowań energetyki. Stanowi atrakcyjną alternatywę dla gazu oraz paliw kopalnych.
Dzięki tej umowie jesteśmy gotowi błyskawicznie odpowiedzieć na potrzeby rynku. Współpraca SEFAKO i E2S Power to połączenie zaawansowanej technologii z dekadami doświadczenia inżynieryjnego oraz gotowym potencjałem produkcyjnym. Razem nie tylko wdrażamy innowacyjne rozwiązania – wspólnie tworzymy nowy standard w obszarze dekarbonizacji sektora energetycznego w Europie – mówił podczas uroczystego podpisania umowy Sasha Savic, dyrektor zarządzający E2S Power.
Licencja, umowa, terminy
Dzięki podpisanej umowie, Sefako wejdzie na nowy rynek i rozpocznie produkcję urządzeń na potrzeby nowoczesnej transformacji energetycznej. Produkcja pierwszych jednostek ruszy w istniejącej infrastrukturze, co pozwoli na szybkie rozpoczęcie wdrożenia bez konieczności rozbudowy zakładu.
Zmodyfikowane zostaną procedury jakościowe i systemy zarządzania, aby spełnić wymagania nowej linii produkcyjnej.
Wstępna produkcja demonstracyjna ruszy już w 2025 roku, natomiast seryjna produkcja pierwszych magazynów energii cieplnej planowana jest na początek 2026 roku.
Co wiadomo o tej technologii?
Technologia oparta jest na przekształcaniu nadmiaru energii elektrycznej w ciepło, które magazynowane jest w blokach grafitowych. Gdy pojawia się zapotrzebowanie, ciepło to zamieniane jest w parę wodną – medium wykorzystywane w przemyśle. Rurociągi prowadzące parę są osadzone bezpośrednio w grafitowym rdzeniu, co zapewnia wysoką efektywność transferu ciepła.
Podstawowe parametry techniczne
- Pojemność jednostkowa: 5 MWh
- Temperatura wyjściowa pary: 540°C przy wysokim ciśnieniu.
- Moc ładowania: do 1 MW.
- Efektywność konwersji: 99% (elektryczność → ciepło).
- Wymiary: porównywalne z 40-stopowym kontenerem.
- Magazyny można łączyć ze sobą w ciągi, co pozwala na elastyczne skalowanie systemu – zarówno pod względem pojemności, jak i mocy, w zależności od zapotrzebowania zakładów przemysłowych.
Przewaga technologiczna
W odróżnieniu od większości dostępnych rozwiązań, które oferują temperatury rzędu kilkudziesięciu stopni Celsjusza, to rozwiązanie umożliwia produkcję pary technologicznej o znacznie wyższych parametrach, co otwiera nowe możliwości zastosowań przemysłowych.
Rynek i potencjał wzrostu:
- Obecna wartość rynku ciepła przemysłowego: 5–10 mld USD rocznie.
- Szacowany potencjał w przyszłości: 20–50 mld USD rocznie (w kontekście dekarbonizacji i konwersji instalacji na paliwa odnawialne).
- Wartość rynku pary przemysłowej: szacunkowo 51 mld USD rocznie.
- Udział przemysłowego ciepła w emisjach CO₂: 20–25% globalnie.