Październik 1, 2010

P. Ivanek, CEZ Polska, o inwestycjach w ciepłownictwo

CEZ generalnie jest zainteresowany sektorem ciepłowniczym w Polsce. Wiele jednak zależy od konkretnej oferty. Największą synergię dla CEZ dają takie firmy ciepłownicze w Polsce, które mogą zapewnić dystrybucję wytwarzanej przez CEZ w danym regionie energii – mówi Petr Ivanek, prezes zarządu CEZ Polska.

Czy CEZ obecnie negocjuje z Ministerstwem Skarbu Państwa zakup elektrociepłowni Bytom i Zabrze i dlaczego generalnie jest zainteresowany inwestycjami w ciepłownictwo?

– Nie możemy komentować procesów, które się toczą. Generalnie ujmując, mogę powiedzieć, że CEZ w ramach grupy ma ogromne doświadczenie w tym sektorze w wielu krajach Europy. Uważamy, że firmy ciepłownicze są warte zainteresowania między innymi ze względu na potencjał jaki mogą one zapewnić w przyszłości. Rynek dystrybucji ciepła jest interesujący również z punktu widzenia kogeneracyjnych źródeł wytwarzania.

Ministerstwo Skarbu Państwa ma już niewiele elektrociepłowni do zbycia, ale w sektorze komunalnym teoretycznie jest jeszcze wiele ciepłowni do przejęcia. Czy CEZ planuje akwizycje komunalnych firm ciepłowniczych w Polsce?

– CEZ generalnie jest zainteresowany sektorem ciepłowniczym w Polsce. Wiele jednak zależy od konkretnej oferty. Nie bez znaczenia jest tu bliskość geograficzna źródeł wytwarzania w ramach portfela spółek w Polsce, a także możliwości rozwoju rynku dystrybucji ciepła w poszczególnych regionach Polski. Największą synergię dla CEZ dają takie firmy ciepłownicze w Polsce. Mogą one zapewnić dystrybucję wytwarzanej przez CEZ w danym regionie energii.

W jakim kierunku zdaniem CEZ będzie się rozwijało ciepłownictwo w Polsce – elektrociepłownie będą wypierały ciepłownie? Firmy będą odchodzić od węgla w kierunku gazu i biomasy?

– Zdaniem CEZ nie bez znaczenia jest wartość kogeneracji, również ze względu na uwarunkowania związane z polityką unijną. Elektrociepłownie mogą więc wypadać bardziej korzystnie, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy wciąż dosyć ograniczone możliwości zwrotu z inwestycji w wyniku działania systemu taryfikacji ciepła przez URE. Co do źródeł, węgiel mimo swojej pozycji w Polsce będzie stanowić coraz większy problem ze względu na politykę ograniczania emisji szkodliwych pyłów, a także brak pewności co do cen pozwoleń na emisję na przykład CO2 w przyszłości. Ze względu na wspomniane powody gaz i biomasa wydają się źródłami obarczonymi mniejszym ryzykiem.

Należy jednak pamiętać, że cena gazu i jego dostępność w Polsce nie jest zagwarantowana w bardzo długiej perspektywie czasowej, a to jest istotne przy planowaniu nowych źródeł. Niemniej, na chwilę obecną CEZ w Polsce rozwija energetykę gazową czego przykładem jest budowa nowego bloku w elektrowni Skawina. Blok o mocy około 430 MW ma zostać oddany do użytku w 2014. Ostatnio podpisaliśmy z Operatorem Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM umowę o przyłączenie do sieci przesyłowej. Umowa dotyczy właśnie przyłączenia do sieci przesyłowej urządzeń i instalacji gazowych, które znajdą się w planowanym do budowy bloku gazowo – parowym na terenie Elektrowni Skawina.

 

źródło: wnp.pl

Partnerzy