29 sierpnia, 2019

Najczęstsze pytania, dotyczące ciepłej wody użytkowej, zadawane przez mieszkańców Śląska

Ciepło sieciowe to standard nowoczesnego budownictwa oraz jeden z najpopularniejszych sposobów ogrzewania budynków mieszkalnych wielorodzinnych, biurowych czy użyteczności publicznej. To również najbezpieczniejsza i najwygodniejsza metoda podgrzania wody użytkowej. Ciepło z sieci ma wiele zalet i gwarantuje nie tylko komfort czy niezawodność, ale również stabilny poziom opłat i możliwość dostaw energii cieplnej oraz ciepłej wody przez cały rok. Osoby zainteresowane przyłączeniem lokalu do sieci ciepłowniczej zadają wiele ciekawych pytań, na które warto poznać odpowiedzi przed podjęciem finalnej decyzji o wyborze sposobu ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania wody.

Czy można podłączyć w ramach Programu „Ciepła woda użytkowa” (c.w.u.) pojedyncze mieszkanie w budynku wielorodzinnym?

Program c.w.u. skierowany jest do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, w których zasobach znajdują się budynki mieszkalne wielorodzinne. W związku z tym, nie ma możliwości podłączenia pojedynczego mieszkania.

Jak wykonywany jest montaż instalacji c.w.u. w mieszkaniu i ile trwa?

Najczęściej realizowane rozwiązanie to prowadzenie przewodów pionowych w kanałach spalinowych, niewykorzystanych w związku z demontażem piecyków gazowych lub w klatkach schodowych w zabudowanych szachtach technicznych. Montaż instalacji c.w.u. w mieszkaniu jest niemal nieinwazyjny i wykonywany w ciągu jednego dnia.

Czy montaż instalacji c.w.u. wiąże się z dużym remontem?

Nie. Całkowity czas demontażu piecyka i montażu instalacji ciepłej wody użytkowej to około 4 godzin, a zniszczeniu może ulec kilka płytek.

W jaki sposób korzystanie z wody użytkowej, podgrzewanej ciepłem sieciowym, wpłynie na stabilizację kosztów wykorzystanej energii?

Cena ciepła sieciowego jest zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, co chroni odbiorców przed nieuzasadnionymi i nieprzewidywalnymi podwyżkami, które mają miejsce w przypadku innych źródeł energii. To dlatego tak wiele obiektów decyduje się na przyłączenie do lokalnej sieci ciepłowniczej.

Na jakie wsparcie ze strony elektrociepłowni CEZ Chorzów mogą liczyć nowi odbiorcy?

Deweloperzy oraz zarządcy budynków, którzy planują przyłączenie budynku do sieci ciepłowniczej w obszarze zasilania CEZ Chorzów, mają możliwość uzyskania szeroko pojętego wsparcia od przedstawicieli elektrociepłowni. Specjaliści pomogą w załatwieniu formalności i pozyskaniu dofinansowania inwestycji, której celem jest podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej, a także wymiana ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej na bezpieczny, komfortowy i zdecydowanie bardziej ekologiczny.

Partnerzy