Wrzesień 12, 2015

CWU: Fakty kontra mity

Na temat ciepłej wody użytkowej krąży wiele opinii, często mających niewiele wspólnego z prawdą. By rozwiać wszelkie wątpliwości, rozprawiamy się z  najpopularniejszymi mitami o CWU. Pomaga nam w tym Jerzy Zasada, Główny Specjalista ds. Rozwoju Rynku Ciepła w krakowskiej elektrociepłowni.

CIEPŁA WODA UŻYTKOWA JEST NIEZDATNA DO PICIA

To mit. Ciepła woda użytkowa to nic innego jak podgrzana ciepłem sieciowym woda z wodociągu, z której korzystamy na co dzień. Jest ona jak najbardziej zdatna do picia i nie ma nic wspólnego z wodą ciepłowniczą, która krąży w kaloryferach, w obiegu zamkniętym. Do budynku doprowadza ją instalacja MPWiK, a następnie, zamiast piecyka gazowego, podgrzewa ją ciepło pochodzące z miejskiej sieci. Sam proces podgrzewania odbywa się w specjalnym urządzeniu zwanym węzłem cieplnym. Taki węzeł najczęściej możemy znaleźć w piwnicy naszego budynku.

MONTAŻ INSTALACJI CIEPŁEJ WODY ZNISZCZY MI ŁAZIENKĘ

Montaż instalacji ciepłej wody użytkowej w żaden sposób nie zrujnuje nam łazienki. Oczywiście, przekucie ściany jest konieczne, ale zakres tych prac jest minimalny.
Zazwyczaj uszkodzeniu ulegają zaledwie 2, 3 kafelki, które z łatwością można zamaskować. Metoda poprowadzenia instalacji wybierana jest indywidualnie dla każdego budynku przez projektanta, dla którego priorytetem jest jak najmniejsza ingerencja w nasz blok czy kamienicę. Prace w pojedynczej łazience ograniczają się w większości przypadków do 5 godzin.

CENTRALNA CIEPŁA WODA UŻYTKOWA JEST DROŻSZA NIŻ WODA PODGRZEWANA PIECYKIEM GAZOWYM

Koszty podgrzania wody za pomocą piecyka gazowego lub ciepła sieciowego są porównywalne. Za zimną wodę, niezależnie od sposobu jej podgrzania, płacimy MPWiK. Należy pamiętać, że statystycznie gospodarstwo domowe zużywa więcej wody zimnej niż ciepłej. Według przeciętnych norm zużycie wody na jednego mieszkańca w gospodarstwie domowym wynosi od 4,2 do 5,4 m sześć. miesięcznie. Z czego należy przyjąć, że 30-50 proc. to ciepła woda użytkowa, czyli de facto płacimy statystycznie za podgrzanie zaledwie około 2-3 m sześć. wody.

WODA STAJE SIĘ ZANIECZYSZCZONA, BO DOSTAJĄ SIĘ DO NIEJ OSADY Z RUR WYPŁUKIWANE PRZEZ GORĄCĄ WODĘ

Woda, która płynie z kranu, to nie ta sama woda, która płynie w rurach ciepłowniczych i w kaloryferach. W ruchach, w obiegu zamkniętym, znajduje się woda technologiczna, poddawana procesowi wielokrotnej destylacji i niezdatna do picia. Natomiast w naszych kranach płynie woda z wodociągu, podgrzana w specjalnym urządzeniu – wymienniku ciepła. W nim, bez mieszania obu cieczy, ciepło sieciowe oddaje temperaturę wodzie z MPWiK.

PRZEZ DYMIĄCE KOMINY MOŻNA SIĘ ZACZADZIĆ

Nie, nie można. Wbrew pozorom najczęściej do wypadków związanych z zatruciem czadem dochodzi w mieszkaniach podczas kąpieli, gdy wodę podgrzewamy za pomocą piecyków gazowych. W budynkach wielorodzinnych czad, czyli tlenek węgla, może pojawić się w mieszkaniach, w których ograniczono dostęp odpowiedniej ilości świeżego powietrza, niezbędnego przy spalaniu gazu, zazwyczaj poprzez wymianę okien i drzwi na szczelne. Dodatkowym czynnikiem jest również ciągle pogarszający się stan przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Czad jest śmiertelnie niebezpieczny, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny.

WYBIERAJĄC CIEPŁĄ WODĘ UŻYTKOWĄ I LIKWIDUJĄC PIECYK GAZOWY, BĘDĘ MUSIAŁ ZLIKWIDOWAĆ KUCHENKĘ GAZOWĄ

Podłączenie budynku do centralnej ciepłej wody użytkowej nie wiąże się z odłączeniem gazu w budynku. Oznacza to, że jeśli mieszkańcy korzystali do tej pory z kuchenki gazowej w kuchni, wciąż będą mogli jej używać. Zdemontowany zostanie jedynie piecyk gazowy, podgrzewający dotychczas zimną wodę w naszych łazienkach. Nie musimy też kupować żadnych nowych urządzeń.

ZANIM Z KRANU ZACZNIE LECIEĆ CENTRALNA CIEPŁA WODA, ZA KAŻDYM RAZEM TRZEBA BĘDZIE CZEKAĆ. BĘDZIEMY MUSIELI ZA TO PŁACIĆ

To mit. Tak dzieje się w przypadku piecyków gazowych. To właśnie tym urządzeniom potrzebny jest czas na rozruch i podgrzanie wody. Na pewno wiedzą o tym wszyscy ci, którym w trakcie kąpieli czy prysznica choć na sekundę zgasł piecyk gazowy. Chwilowa przerwa w ogrzewaniu wychładza wężownicę, co powoduje, że trzeba od nowa czekać na to, aż woda zostanie podgrzana. W przypadku dobrze zaprojektowanej instalacji CWU ciepła woda popłynie z kranu natychmiast. Wszystko dzięki temu, że ogrzana już woda stale cyrkuluje w instalacji. Problem oczekiwania na ciepłą wodę całkowicie więc znika. Dodatkowym atutem jest fakt, że jednocześnie można z niej korzystać zarówno w łazience, jak i w kuchni bez odczuwalnego obniżenia temperatury.

NIE UDA SIĘ NIC ZAOSZCZĘDZIĆ, BO JEDEN WSPÓLNY PIEC URUCHAMIA SIĘ ZA KAŻDYM RAZEM, KIEDY MIESZKANIEC POTRZEBUJE CHOĆBY SZKLANKI CIEPŁEJ WODY

W budynku z CWU nie istnieje żaden wspólny piec, który uruchamia się za każdym razem, gdy jeden z mieszkańców potrzebuje ciepłej wody. Zamiast tego, zamontowany jest wymiennik ciepła, którego zadaniem jest oddawanie ciepła z sieci ciepłowniczej do instalacji wodociągowej MPWiK. Woda w instalacji ciepłej wody użytkowej krąży tamtędy nieustannie – dzięki temu odkręcając kurek w kranie, nie trzeba czekać aż urządzenie się uruchomi i podgrzeje wodę. Ciepła woda popłynie od razu.

CWU WCALE NIE JEST BEZPIECZNIEJSZE, BO W MIESZKANIU I TAK ZOSTAJE GAZ

Rzeczywiście, gaz w budynku zostaje. Montaż instalacji ciepłej wody użytkowej nie wiąże się bowiem z całkowitą rezygnacją z gazu i koniecznością likwidowania kuchenek gazowych. Jednak najwięcej wypadków związanych z zatruciami tlenkiem węgla ma miejsce w łazienkach, a nie podczas korzystania z kuchenki gazowej. Odprowadzanie gazu z naszych kuchenek jest dokładnie zabezpieczone, natomiast w piecykach gazowych nie jest możliwe zastosowanie podobnych rozwiązań. Dlatego rezygnacja z nich znacząco wpłynie na poprawę naszego bezpieczeństwa.

ELEKTROCIEPŁOWNIA I ELEKTROWNIA TRUJĄ POWIETRZE SWOIMI SPALINAMI

To kolejny mit. Ciepło sieciowe jest ekologiczne. Wytwarza się je i dostarcza stosując najnowocześniejszą technologię, m.in. wydajne instalacje oczyszczania spalin, które spełniają wysokie normy środowiskowe. W krakowskiej elektrociepłowni i skawińskiej elektrowni ciepło wraz z energią produkowane są w jednym procesie technologicznym, zwanym kogeneracją lub też skojarzeniem. Proces ten umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie paliw stałych.

KIEDY WE WSZYSTKICH BUDYNKACH, GDZIE JEST CENTRALNE OGRZEWANIE BĘDZIE RÓWNIEŻ INSTALACJA CWU, CENY CIEPŁA Z SIECI MIEJSKIEJ GWAŁTOWNIE WZROSNĄ

Nie ma powodów do tego rodzaju obaw. Ceny ciepła z sieci miejskiej charakteryzują się dużą stabilnością, a każda ich zmiana musi być uzasadniona, a następnie zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). To do jego zadań należy regulacja poziomu cen, które ustala się, równoważąc interesy klientów oraz przedsiębiorstw energetycznych. Mówiąc o cenach, warto też pamiętać, że w przypadku ogrzewania sieciowego koszty eksploatacji mieszkania są niższe. Dlaczego? Nie musimy bowiem płacić za serwis czy wymianę urządzeń grzewczych. Warto również podkreślić, że wykorzystywanie ciepła sieciowego zarówno do ogrzewania mieszkań, jak i podgrzewania wody jest korzystne dla całego systemu ciepłowniczego miasta Krakowa. Efektywność pracy systemu jest większa, a straty energii na przesyle niższy.

Materiał otrzymany dzięki uprzejmości partnerów Ciepło dla Krakowa.

Partnerzy