Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO) wybuduje w Opolu nową gazową instalację kogeneracyjną o mocy elektrycznej 8 MW i mocy cieplnej 7,8 MW. Koszt inwestycji to 34 mln zł.
Spółka ECO Kogeneracja, z grupy Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, i konsorcjum firm Elemont oraz KWE AB Poland podpisały umowę na budowę źródła kogeneracyjnego w Opolu.
Instalacja jest oparta o pracę trzech wysokosprawnych silników gazowych zasilanych gazem ziemnym.
Moc elektryczna nowego źródła w Opolu wyniesie 8 MW, a moc cieplna 7,8 MW.
Wkrótce ruszą prace
Inwestycja warta ponad 34 mln złotych zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w Warszawie.
Wsparcie w wysokości 50 proc. całej inwestycji jest możliwe w ramach realizacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe koszty pokryje spółka ECO Kogeneracja.
Prace nad inwestycją w Opolu wkrótce się rozpoczną, oddanie do użytku nowego układu kogeneracyjnego planowane jest w listopadzie 2022 roku.
Nowa instalacja będzie pracować w podstawie obciążenia praktycznie przez cały rok pokrywając zapotrzebowanie 15 proc. całego ciepła systemowego dla mieszkańców Opola.
Gaz zamiast węgla
Produkcja energii elektrycznej i ciepła w tym układzie, pozwoli zmniejszyć zużycie węgla o ponad 5,4 tys. ton, w porównaniu do produkcji w tradycyjnych węglowych układach. Emisja CO2 będzie mniejsza, w porównaniu z układem oddzielnej produkcji ciepła i energii elektrycznej o prawie 43,2 tys. ton w skali roku.
To już kolejna inwestycja gazowa grupy ECO. Gazowe układy kogeneracyjne grupy ECO pracują już w Opolu oraz Malborku, Tarnobrzegu, Kutnie i Oleśnie. W budowie są układy w Jeleniej Górze, Nowej Soli, Żaganiu i Żarach.
Większościowym udziałowcem w grupie ECO jest gmina Opole, posiadająca 53,26 proc. akcji, grupa E.ON edis energia ma 46,69 proc. udziałów a pozostali akcjonariusze 0,05 proc.
Wykonawcą inwestycji będzie konsorcjum firm Elemont i KWE Ab Energy Polska.
Elemont jest przedsiębiorstwem inżynieryjno – budowlanym z siedzibą w Opolu, które od ponad 30 lat realizuje projekty w energetyce, przemyśle i ochronie środowiska. W tym czasie spółka uczestniczyła w zainstalowaniu ponad 7500 MW mocy zarówno w energetyce konwencjonalnej, przy źródłach kogeneracyjnych jak i odnawialnych źródłach energii.
Firma KWE Ab Energy Polska zapewni dostawę układów kontenerowych trzech układów kogeneracyjnych o łącznej mocy 8 MW elektrycznych i termicznych.
źródło: wnp.pl