Listopad 5, 2020

Veolia planuje duże elektrociepłownie gazowe w Poznaniu i Łodzi

Veolia planuje budowę dwóch dużych elektrociepłowni gazowych: w Łodzi rozpatrywane są trzy wielkości, średnia z nich to ok. 240 MW mocy elektrycznej i 160 MW mocy termicznej. W Poznaniu mają powstać dwie jednostki z sumaryczną mocą nie większą niż 200 MWe. Nowe bloki zastąpią stare jednostki węglowe.

– Veolia po uzyskaniu niezbędnych zgód ze strony swoich udziałowców przygotowuje się do budowy dwóch jednostek kogeneracyjnych na gaz ziemny w Łodzi i Poznaniu. Zastąpią one starsze bloki opalane węglem kamiennym – mówi Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska.

Procedury już trwają

W Poznaniu i Łodzi Veolia posiada jedne z największych systemów ciepłowniczych w Polsce. W obu miastach Veolia chce zastąpić działające jednostki kogeneracyjne opalane węglem kamiennym nowymi blokami na gaz ziemny. 

W obu przypadkach spółka jest na etapie uzyskiwania decyzji środowiskowych i uzyskiwania warunków zabudowy oraz pozwolenia na budowę. To pierwszy, niezbędny etap realizacji inwestycji.

– W obu miastach nasze projekty gazowe są ściśle dostosowane do funkcjonującego systemu ciepłowniczego. W przypadku Łodzi rozważamy 3 różne wielkości bloku gazowo-parowego w układzie CCGT, czyli turbiny gazowej połączonej z kotłem odzysknicowym z turbiną parową. To jest najbardziej efektywny układ produkcji. W przypadku Poznania rozpatrujemy, ze względu na lokalną specyfikę , blok gazowy w układzie prostym, czyli turbina gazowa z kotłem odzysknicowym – mówi Sławomir Burmann, doradca prezesa zarządu w Veolia Energia Polska i wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).

Rozpoczęcie eksploatacji nowych bloków w Poznaniu i Łodzi Veolia planuje w okolicach 2025-26. 

Jeszcze nie wiadomo, jakiej mocy będą nowe bloki. W Łodzi rozpatrywane są trzy wielkości, średnia z nich to ok. 240 MW mocy elektrycznej i 160 MW mocy termicznej. W Poznaniu mają powstać dwie jednostki z sumaryczną mocą nie większą niż 200 MWe. 

Przyłącze gazowe jest w planach

– Jesteśmy w trakcie analiz i spodziewamy się, że w połowie 2021 r. będziemy mogli podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wielkości jednostek w obu lokalizacjach – dodaje Sławomir Burmann.

Kluczowa jest także kwestia dostarczenia gazu. Jak zapewnia Sławomir Burmann, w przypadku Poznania sprawa jest w miarę prosta, ponieważ w pobliżu poznańskiej elektrociepłowni jest przyłącze gazowe, które można wykorzystać. 

– W przypadku Łodzi prowadzimy rozmowy z Polską Spółką Gazownictwa. Zgodnie ze strategią Gaz Systemu przyłączenia do jednostek gazowych z lokalnymi dystrybutorami należy uzgadniać z PSG. W rejonie Łodzi istnieje potrzeba budowy kolejnego przyłączenia. Gaz System planuje budowę dużego gazociągu, o średnicy 1000 mm, z Włocławka w kierunku Rzeszowa i w okolicach Łowicza PSG wykona podłączenie w kierunku Łodzi. Ten rurociąg jest w fazie projektowania. Realizacja tej inwestycji jest ściśle wkomponowana w nasz harmonogram – informuje Sławomir Burmann.

Dekarbonizacja ciepłownictwa

Te inwestycje są zgodne z tym, co Veolia mówi od dawna, czyli że zmierza w kierunku dekarbonizacji. 

– Te jednostki gazowe w układzie kogeneracyjnym są naszym sposobem na stopniowe przejście z węgla na paliwa mniej emisyjne, w kierunki dekarbonizacji. Planując wszelkie inwestycje musimy pamiętać o naszym kliencie końcowym, tak, aby nasze działania były dla niego akceptowalne kosztowo – podkreśla Małgorzata Mika-Bryska.

W Poznaniu Veolia posiada Elektrociepłownię Karolin o mocy  900 MWt i 274 MWe. Długość sieci ciepłowniczej Veolii w Poznaniu i regionie wynosi 710,9 kilometrów.

W Łodzi Veolia posiada dwie elektrociepłownie, pierwsza o mocy 198 MWe i 820 MWt a druga o mocy 205,8 MWe i 804 MWt. Łódzka sieć ciepłownicza liczy 831 kilometrów. Sieć ciepłownicza zaspokaja w ok. 60 proc. potrzeby cieplne w Łodzi.

 

Źródło: wnp.pl

Partnerzy