Marzec 12, 2021

Tauron miał sprzedawać aktywa ciepłownicze, a zastanawia się nad kupnem

Zarząd Tauron Polska Energia nie wyklucza przejmowania aktywów grupy CEZ w Polsce „ze szczególnym uwzględnieniem” CEZ Chorzów – wynika z komunikatu spółki opublikowanego w środę, 10 marca.

Tauron Polska Energia informuje, że 10 marca 2021 r. zarząd podjął decyzję o rozszerzeniu analiz dotyczących Obszaru Ciepło o opcję potencjalnego przejęcia wybranych aktywów grupy ČEZ w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem ČEZ Chorzów – czytamy w komunikacie Taurona.

To pewien zwrot akcji, bo jeszcze do niedawna Tauron Polska Energia myślał raczej nad sprzedażą swoich aktywów ciepłowniczych. Pod koniec stycznia fiaskiem zakończyły się negocjacje w sprawie sprzedaży PGNiG spółki Tauron Ciepło.

Negocjacje w sprawie tej transakcji rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku. PGNiG otrzymał wówczas wyłączność negocjacyjną na sześć tygodni, przedłużoną następnie o kolejne osiem tygodni, później do 30 listopada 2020 r., a następnie do 30 stycznia br.

Tuż przed upływem ostatniego terminu PGNiG poinformowało jednak, że „wyraziło wolę niekontynuowania negocjacji”. Tauron zakomunikował wówczas w odpowiedzi, że zdecydował o „rozpoczęciu analiz dotyczących Obszaru Ciepło z uwzględnieniem prognozowanych zmian w otoczeniu zewnętrznym, w tym regulacyjnym i rynkowym oraz uwzględniających perspektywy polskiego sektora ciepłowniczego, które mogą mieć wpływ na dalsze decyzje dotyczące sprzedaży udziałów w spółce Tauron Ciepło lub pozostawienia Tauron Ciepło w grupie Tauron”.

Środowy komunikat może wskazywać, że w wyniku tych analiz zwyciężyła druga opcja. EC Chorzów to jedno z ważniejszych aktywów grupy CEZ w Polsce. Elektrociepłownia o mocy 238 MWe i 500 MWt to jeden z największych dostawców ciepła do Katowic i innych aglomeracji miejskich na Śląsku. Ponadto czeska grupa jest też właścicielem CEZ Skawina (moc zainstalowana 330 MWe i 588 MWt, która jest jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa (z ok. 25 proc. udziałem) i Skawiny.

Chęć przejęcia tych aktywów wyraziły też PGE i PGNiG, które w grudniu ubiegłego roku złożyły niewiążącą ofertę nabycia polskich aktywów CEZ. Po dwóch miesiącach gazowy koncern zdecydował jednak o rezygnacji i z tej transakcji. PGE miała przeanalizować nową sytuację, ale dotychczas nie padła deklaracja o rezygnacji z nabycia aktywów CEZ przez PGE. Środowy komunikat Taurona może oznaczać, że koncerny – PGE i Tauron – podzielą się polskimi aktywami CEZ.

Źródło: wnp.pl

Partnerzy