Ministerstwu Skarbu Państwa zostały do sprzedania już tylko trzy firmy ciepłownicze, w których ma 100 proc. udziałów, czyli ZE Bytom, EC Zabrze i PEC w Jastrzębiu Zdroju. Ministerstwo chce zakończyć prywatyzację ostatniej z tych firm na przełomie lat 2010/2011.
Ministerstwo Skarbu Państwa ma w swoim portfelu akcje lub udziały już tylko siedmiu przedsiębiorstw ciepłowniczych, ale znaczące pakiety ma tylko w czterech z nich
W 100 proc. kontroluje nadal Zespół Elektrociepłowni Bytom Elektrociepłownię Zabrze, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju. Ma także 49 proc. udziałów w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Chrzanowie, a poza już tylko resztówki w Elektrociepłowni Będzin – 5 proc., Elektrociepłowni Tychy – 0,13 proc. i Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Dąbrowie Górniczej -3,8 proc., z której to puli udostępniane są akcje pracownikom.
– Zamierzamy zbywać nasze udziały w spółkach ciepłowniczych. Oczywiście musimy pamiętać, że każdy nasz ruch zależy od sytuacji rynkowej. Może to truizm, ale warto przypominać, że przy transakcji musi być nie tylko sprzedający ale i kupujący.W przypadku Zespołu Elektrociepłowni Bytom oraz Elektrociepłowni Zabrze jesteśmy na etapie rozmów w sprawie ustalenia warunków cenowych. Zakończenie prywatyzacji planowane jest jeszcze w tym roku – wyjaśnia Maciej Wewiór, rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa.
Zespół Elektrociepłowni Bytom oraz Elektrociepłownia Zabrze zostały wystawione na sprzedaż w ubiegłym roku. Propozycje zakupu Zespołu Elektrociepłowni Bytom złożyli CEZ, Dalkia Polska, Fortum Power and Heat Polska i PPC Energy Group. Te same firmy były też zainteresowane zakupem Elektrociepłowni Zabrze. Resort skarbu odmówił podania informacji z kim negocjuje ceny sprzedaży Zespołu Elektrociepłowni Bytom oraz Elektrociepłowni Zabrze.
– Jeśli chodzi o Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Jastrzębia Zdroju to przygotowujemy się do uruchomienia procesu prywatyzacji. W pierwszej kolejności musimy jednak znaleźć dla spółki doradcę prywatyzacyjnego. Planujemy jednak zakończyć prywatyzację na przełomie 2010/11 roku. W przypadku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chrzanowie nie zapadły jeszcze decyzje co do trybu prywatyzacji. Przygotowujemy się do aktualizacji wycen. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, będziemy podejmować próby sprzedaży resztówek Elektrociepłowni w Będzinie i Tychach – informuje Maciej Wewiór.
źródło: wnp.pl