Maj 8, 2018

Potrzebne wsparcie dla chcących podłączyć się do sieci ciepłowniczej

Wielu mieszkańców starych domów i kamienic chce się przyłączyć do sieci ciepłowniczej. Z badań Tauron Ciepło wynika, że 80 proc. spośród zainteresowanych klientów liczy na wsparcie finansowe do montażu instalacji wewnętrznej. Koszt instalacji wewnętrznych jest dla mieszkańców największym problemem.

  • Realizowany przez Tauron Ciepło Program Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE) ma na celu likwidację emisji szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach, a co za tym idzie – poprawę jakości powietrza w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej.
  • Tauron Ciepło planuje przyłączyć w ramach PLNE ponad 180 MW mocy cieplnej w miastach aglomeracji śląsko-dąbrowskiej objętych niską emisją, tj. w Będzinie, Chorzowie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i w Świętochłowicach.
  • Oznacza to, że jeśli plany zostaną zrealizowane, to w ramach realizacji programu w miastach Aglomeracji Górnośląskiej do sieci ciepłowniczej zostanie podłączonych ok. 1300 budynków (co obejmuje około 78 tys. mieszkańców).

W perspektywie oznacza to roczną redukcję ponad 50 tys. ton dwutlenku węgla oraz około 250 ton mniej pyłów zawieszonych w atmosferze. Dzięki budowie lub modernizacji sieci ciepłowniczych w ramach Programu, planowane jest powstanie ponad 100 km nowoczesnych sieci preizolowanych.

Tauron Ciepło wykonuje projekt techniczny i buduje sieci, przyłącza oraz węzły ciepłownicze. Koszt wykonania instalacji ciepłowniczej wewnątrz budynków pozostaje po stronie mieszkańców – informuje Robert Kubiczek, kierownik Projektu Programu Likwidacji Niskiej Emisji z Tauron Ciepło.

Realizacja PLNE została poprzedzona ankietami i badaniami wśród mieszkańców zamieszkałych na obszarach objętych niską emisją.

–W 2017 r. wśród mieszkańców Chorzowa przeprowadziliśmy badania dotyczące zainteresowania przyłączaniem ich mieszkań do sieci ciepłowniczej. Badaniami objęliśmy lokatorów blisko 800 budynków. Wyniki badań wskazały duże zainteresowanie ankietowanych przyłączeniem do sieci ciepłowniczej. Jednocześnie 80 proc. spośród zainteresowanych klientów oczekuje wsparcia finansowego do inwestycji (montażu instalacji wewnętrznej) – dodaje Piotr Stanaszek z Biura Handlowego Tauron Ciepło.

Na podstawie przeprowadzonych analiz często zauważamy, że koszt instalacji wewnętrznych jest dla mieszkańców największym problemem. Staramy się wesprzeć merytorycznie wspólnoty naszą wiedzą na temat możliwości dofinansowania. Zachęcamy potencjalnych klientów do ubiegania się o dofinansowanie, np. ze środków budżetów miast, w których realizowany jest nasz program. W rozmowach z WFOŚiGW wskazujemy na konieczność zwiększenia wsparcia finansowego w zakresie budowy instalacji wewnętrznych – wyjaśnia Piotr Stanaszek.

Tauron Ciepło w ferworze pracy

Tauron Ciepło pozyskało z WFOŚiGW z Katowic środki na doprowadzenie sieci ciepłowniczych do budynków w obszarach objętych niską emisją. To są działania, które w warunkach czysto komercyjnych nie byłyby możliwe do zrealizowania. Tauron Ciepło doprowadza na własny koszt ciepłociąg do budynku i buduje węzły cieplne.

Handlowcy Tauron Ciepło stale prowadzą rozmowy i organizują spotkania z właścicielami i zarządcami budynków, oferując możliwość przyłączenia do ciepła sieciowego. Jesteśmy gotowi przyłączyć kolejne budynki w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji, jednak ostateczna decyzja należy do zarządcy lub właściciela budynku. Zapraszamy zarządców i właścicieli budynków do kontaktu z Biurem Handlowym Tauron Ciepło – mówi Piotr Stanaszek.

Plany Taurona

Plany Tauron Ciepło zakładają przyłączenie do 2022 roku do sieci ciepłowniczej tylko w Katowicach około 500 budynków. W ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji, w planie do przyłączenia są budynki w Centrum Katowic, w Katowicach Ligocie oraz w dzielnicy Załęże.

Wartość inwestycji w ramach Programu Likwidacji Niskiej Emisji (PLNE) to około 247 mln zł, z czego 141 mln zł pochodzi ze wsparcia z WFOŚiGW w Katowicach, a pozostała część to środki własne Tauron Ciepło. Te środki mają być przeznaczone na budowę sieci ciepłowniczych, węzłów cieplnych, przygotowanie dokumentacji projektowej oraz sprawy terenowo-prawne – wylicza Robert Kubiczek.

Ciepło sieciowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów wyeliminowania smogu w miastach. Przyłączenie każdego kolejnego budynku wielorodzinnego do sieci ciepłowniczej oznacza mniej indywidualnych pieców i kominów, co bezpośrednio przekłada się na ograniczenie emisji szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Problem w tym, że wielu mieszkańców nie stać na podłączenie się do sieci ciepłowniczej. Widać to doskonale na przykładzie Sosnowca i Tauron Ciepło.

– W centrum Sosnowca modernizowany jest główny deptak i wraz z nim kładziona jest nitka ciepłownicza, ale chyba tylko jedna czwarta właścicieli nieruchomości zgłosiła chęć podłączenia do sieci – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dlatego, jego zdaniem, powinien istnieć obowiązek podłączania budynków do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

– Jeśli chcemy walczyć ze smogiem i niską emisją, to musimy przymuszać mieszkańców do korzystania z sieci gazowej i sieci ciepłowniczej. To powinno być połączone ze wsparciem i możliwością dopłat dla mieszkańców, ponieważ to są ogromne koszty – dodaje Arkadiusz Chęciński.

Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje publiczne projektu ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Resort energii planuje przyjęcie projektu ustawy przez rząd do końca drugiego kwartału 2018 r., a zakończenie prac parlamentarnych na początku czwartego kwartału 2018 r.

źródło: wnp.pl

Partnerzy