Lipiec 2, 2018

PGE Energia Ciepła chce zbudować elektrociepłownię w Nowym Sączu

PGE Energia Ciepła to spółka odpowiedzialna za sektor ciepłowniczy w grupie PGE. Podpisała z władzami Nowego Sącza oraz tamtejszym Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej  (MPEC) list intencyjny zakładający rozwój istniejącego systemu ciepłowniczego i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła w Nowym Sączu. W planach jest m.in. budowa elektrociepłowni.

  • Na podstawie podpisanego listu PGE Energia Ciepła wykona szczegółową analizę techniczną i ekonomiczną. Będzie ona określała potrzeby i możliwości inwestycji w rozwój istniejącej infrastruktury ciepłowniczej.
  • Jednym z rozpatrywanych przez spółkę scenariuszy jest budowa niskoemisyjnego źródła kogeneracyjnego, produkującego ciepło w skojarzeniu z energią elektryczną.
  • Takie rozwiązanie jest jednym z narzędzi do walki z problemem niskiej emisji, główną przyczyną smogu.
  • 25 czerwca PGE Energia Ciepła podpisała podobny list intencyjny z burmistrzem Wadowic oraz zarządem gminnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Termowad. Do końca roku planowane jest podpisanie kolejnych listów.

Projekt rozwoju systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu jest elementem szerszego planu współpracy PGE Energii Ciepła z samorządami z całej Polski.

Celem współpracy jest modernizacja lokalnych systemów ciepłowniczych oraz budowa nowych źródeł kogeneracyjnych. Będzie to umożliwiało mieszkańcom rezygnację z przydomowych instalacji grzewczych i podłączanie się do miejskiego systemu ciepłowniczego. To znacznie ograniczy emisję tlenków siarki, azotu oraz pyłów w mieście.

Podpisanie listu intencyjnego w Nowym Sączu jest dowodem, że chcemy wspierać samorządy w modernizacji ich lokalnej infrastruktury ciepłowniczej. Ma to także poprawić jakość powietrza w regionie. PGE Energia Ciepła chce być partnerem samorządów, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem w kwestiach ciepłownictwa oraz finansując niezbędne inwestycje – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes  PGE Energia Ciepła.

W interesie miasta jest stworzenie najlepszych warunków służących zaopatrzeniu w energię, rozwoju miejskiej sieci ciepłowniczej, poprawę jakości powietrza w tym jakże ważne ograniczanie niskiej emisji.

Podpisując ten list intencyjny liczę na synergię. Może ona nastąpić w drodze zastosowania wspólnych rozwiązań lub konkretnej współpracy pomiędzy naszym stale rozwijającym się Przedsiębiorstwem Ciepłowniczym, a dużą i doświadczoną firmą energetyczną PGE Energia Ciepła. Niech to będą najlepsze rozwiązania operacyjne i technologiczne – podkreśla Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza.

Jako przedsiębiorstwo ciepłownicze zdajemy sobie doskonale sprawę, w jakim kierunku będą zachodzić zmiany w technologii ciepłownictwa, mające na celu spełnianie norm emisyjnych, utrzymanie bezpieczeństwa dostaw ciepła czy poprawę efektywności energetycznej, w tym zastosowanie kogeneracji. Współpraca z PGE Energia Ciepła to możliwość wykorzystania doświadczeń i rozwiązań dużej grupy energetycznej. I tak jesteśmy na etapie przemodelowywania własnych źródeł ciepła w kierunku wykorzystania OZE i kogeneracji ze stopniowym odejściem od węgla – dodaje Piotr Polek, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.

25 czerwca PGE Energia Ciepła podpisała podobny List Intencyjny z Burmistrzem Wadowic oraz zarządem gminnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Termowad. Do końca roku planowane jest podpisanie kolejnych listów.

Rozwój infrastruktury ciepłowniczej jest elementem Strategii Ciepłownictwa Grupy Kapitałowej PGE na lata 2018-2023 z perspektywą do 2030, ogłoszonej w grudniu 2017 r. Zgodnie z nią, intencją PGE jest bycie liderem zmian środowiskowych w sektorze poprzez prowadzenie działań wspierających walkę o czyste powietrze w polskich miastach.

Realizacja projektu w Nowym Sączu będzie możliwa po przeprowadzeniu szczegółowej analizy technicznej. Zasady dalszej współpracy zostaną określone odrębną umową.

źródło: wnp.pl

Partnerzy