Styczeń 2, 2019

Opolski projekt walki ze smogiem doceniony przez LIFE

Wprowadzenie jednolitego sytemu zarządzania ochroną powietrza w regionie zakłada projekt przygotowany przez samorząd województwa opolskiego. Jest to jeden z dwóch projektów z Polski, który przeszedł kwalifikacje programu LIFE organizowanego przez Komisję Europejską.

Województwo opolskie przygotowało jeden z tysiąca wniosków, jakie wpłynęły z całej UE do programu LIFE ogłoszonego przez Komisję Europejską. Po przeprowadzeniu wstępnej oceny KE zaprosiła do złożenia pełnego wniosku siedmiu autorów z Polski. W tym gronie dwa wnioski dotyczą zarządzania i informacji w zakresie ochrony środowiska – jednym z nich jest projekt województwa opolskiego, które zamierza wdrożyć na swoim terenie jednolity system zarządzania ochroną powietrza.

„Zła jakość powietrza jest głównym problemem środowiskowym województwa. Spośród 33 gmin ze stwierdzonym obszarem stężenia pyłów, 27 to miasta, a 80 procent narażonej na oddychanie złym powietrzem mieszka w 10 największych miastach regionu. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest brak systemu zarządzania na różnych szczeblach samorządu. Proponowany przez nasz projekt ma na celu zmianę tej sytuacji” – powiedziała PAP Violetta Ruszczewska, rzecznik marszałka województwa opolskiego.

Założenia projektu

Projekt zakłada m.in. przygotowanie i wdrożenie na wszystkich szczeblach samorządu (gmina, powiat i województwo) jednolitego systemu informacyjnego wspierającego realizację programu ochrony powietrza. Według założeń projektu, weźmie w nim udział ok. 30 gmin. Program zakłada zakup nowoczesnego sprzętu i powołanie koordynatorów zajmujących się problematyką ochrony powietrza oraz wymianą dobrych praktyk w tej dziedzinie.

Każdy z koordynatorów powinien przejść dwusemestralne studia podyplomowe z zakresu zarządzania projektem oraz wsparcie przy uzyskaniu certyfikatu audytora energetycznego. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi: kamerom termowizyjnym, czujnikom do badania wilgotności opału i opracowaniu szczegółowej bazy „kopciuchów”, specjaliści w każdej gminie będą mogli nie tylko interweniować, ale też doradzać mieszkańcom i przedsiębiorcom z terenu swojego działania w zakresie możliwości oszczędzania energii i wymiany szkodliwych lub nieefektywnych źródeł ciepła na nowe. Przewidziano także szkolenia dla funkcjonariuszy Straży Miejskich.

Według zapowiedzi urzędu marszałkowskiego, który w ciągu najbliższych dni złoży pełny wniosek do Komisji Europejskiej, istnieje szansa na uzyskanie w ramach projektu nawet 10 mln zł dofinansowania.

 

źródło: portalsamorzadowy.pl

Partnerzy