Sierpień 15, 2024

Nowy blok gazowy w polskiej elektrociepłowni. Wkrótce chcą całkowicie odejść od węgla

W Elektrociepłowni Kielce z grupy PGE Energia Ciepła oddano nowy gazowy blok kogeneracyjny o mocy 7 MWe i 12 MWt. Plany kieleckiej elektrociepłowni zakładają, że do 2029 r. zrezygnuje ona ze stosowania węgla kamiennego. Wartość inwestycji to ok. 51,5 mln zł.

Budowa gazowego bloku kogeneracyjnego na potrzeby kieleckiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła rozpoczęła się w marcu 2023 r. Obejmowała ona konstrukcję układu kogeneracyjnego, składającego się z turbozespołu gazowego o nominalnej mocy elektrycznej ok. 7 MWe i wodnego kotła odzysknicowego o osiągalnej mocy cieplnej w wodzie sieciowej ok. 12 MWt.

Nowa jednostka kogeneracyjna za ok. 51,5 mln zł

Dodatkowo wybudowano kompletną instalację niezbędną do wyprowadzenia mocy cieplnej i elektrycznej, przyłącze i pozostałą infrastrukturę konieczną do funkcjonowania instalacji, a także stację przygotowania gazu i komin o wysokości ok. 20 m. Wartość inwestycji to ok. 51,5 mln zł.

– Innowacyjność, inwestycje prośrodowiskowe i zrównoważony rozwój to najważniejsze kwestie dla kieleckiej elektrociepłowni. Nowa jednostka znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Kielc, zapewni rezerwy mocy cieplnej dla miasta w zakresie jego rozwoju i rozbudowy do co najmniej 2030 r. Pozwoli również znacznie zredukować poziom zanieczyszczeń powietrza. Dzięki inwestycji obniży się także emisja CO2 – o tyle, ile wyprodukowałyby wszystkie samochody w Kielcach przez 200 dni. Dodatkowo emisja dwutlenku siarki obniży się o 99 proc., tlenków azotu o 91 proc., a pyłów o 95 proc. – mówi Grzegorz Krystek, prezes PGE Energia Ciepła.

Elektrociepłownia w Kielcach jest jedynym producentem energii cieplnej w Kielcach dla Miejskiego Systemu Ciepłowniczego.

Budowa bloku gazowego to kolejny etap modernizacji kieleckiej elektrociepłowni. W maju 2023 r. uruchomiono kotłownię gazową z pięcioma kotłami wodnymi, o mocy 160 MWt, która zastąpiła wycofany z eksploatacji kocioł węglowy. Dzięki temu zużycie węgla w Elektrociepłowni w Kielcach zmniejszyło się o ok. 50 proc., co przyczyniło się do obniżenia emisji CO2 o ponad 30 tys. ton rocznie.

Wprowadzenie do miksu paliwowego gazu i odejście od węgla  

Kolejnym krokiem w trwającej transformacji ciepłowniczej kieleckiej elektrociepłowni było obniżenie mocy cieplnej każdego z czterech kotłów węglowych WR-25 do 12,5 MWt i uzupełnienie jej pracy nowym blokiem gazowym.

– Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych – w tym przede wszystkim wprowadzenie do miksu paliwowego gazu – zapewnia optymalną pracę kieleckiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła. Do odbiorców popłynie zatem ciepło w akceptowalnych cenach i wytwarzane w sposób niskoemisyjny, co wyraźnie poprawi jakość powietrza w mieście. Wyprodukowana energia elektryczna zasili natomiast krajowy system elektroenergetyczny – przekonuje PGE.

PGE Energia Ciepła z grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt, mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło w takich miastach jak Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław (w tym wrocławskie Zawidawie), Rzeszów, Lublin, Szczecin, Bydgoszcz i Kielce. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

 

źródło: wnp.pl

Partnerzy