Koncern CEZ realizuje nową strategię pt. „Nowa Wizja”, która zakłada m.in. ograniczenie inwestycji oraz wyjście grupy z niektórych krajów.
– Realizujemy szeroko zakrojony program stabilizacji finansowej Grupy CEZ na okres poważnych zmian na rynku energii. Redukujemy nasz program inwestycyjny zgodnie z aktualnymi potrzebami i możliwościami Grupy CEZ. Z dużą stanowczością optymalizujemy funkcjonowanie wewnętrzne oraz strukturę kosztową Grupy CEZ – mówi Daniel Beneš, dyrektor wykonawczy CEZ.
W ramach nowej strategii CEZ rezygnuje z części planowanych inwestycji. Wśród projektów z których zrezygnowano są m.in. budowy nowych bloków w elektrowniach w Varna i Skawina, Galaţi, Nováky. CEZ rezygnuje także z planów budowy razem z hutniczym koncernem US Steel elektrowni o mocy ok. 400 MW w Koszycach. CEZ zawiesił również plany budowy elektrowni gazowej w Chvaleticach we wschodnich Czechach.
CEZ planuje także wycofanie się z krajów, w których nie posiada aktywów energetycznych, jak Kosowo i Serbia
– Projekty, które nie były zgodne z celami strategicznymi lub okazały się nierentowne, zostały wyjęte z programu. Jeżeli nastąpi ożywienie rynku energii i poprawa rentowności tych projektów, mogą one zostać reanimowane – zapewnia Daniel Beneš.
CEZ nie rezygnuje jednak całkowicie z inwestycji. Czeska grupa kontynuuje modernizację elektrowni zasilanych węglem brunatnym, bliskie zakończenia są kompleksowa modernizacja elektrowni Tušimice II (4×200 MW), zakończenie budowy nowej elektrowni w Ledvicach (1×660 MW) oraz realizacja kompleksowej modernizacji elektrowni Prunéřov II (3×250 MW).
Jak podkreśla Daniel Beneš, CEZ koncentruje się na branży elektrowni paro-gazowych. Trwa realizacja etapu przygotowawczego projektu PPC w Počeradach (880 MW), badane są możliwości rozwoju kolejnych projektów.
CEZ zainteresowany jest także inwestycjami w podsektorze ciepłownictwa. Trwają przygotowania i analiza projektu ciepłociągu z elektrowni jądrowej Dukovany do Brna, trwają analizy i negocjacje dotyczące możliwości dostaw ciepła z elektrowni jądrowej Temelín do Czeskich Budziejowic, analizowane są również możliwe rozwiązania dotyczące przyszłych dostaw ciepła do Ústí nad Labem.
Tradycyjnie, CEZ stawia na rozwój energetyki jądrowej. Trwają przygotowania do rozbudowy elektrowni w Temelinie. Obecnie trwają prace nad wyborem technologii nowych bloków, według zapowiedzi CEZ wybór dostawcy technologii nastąpi w 2013 r. Planowana jest również rozbudowa elektrowni jądrowej Dukovany.
źródło: wnp.pl