Styczeń 18, 2019

Nabór do programu „Czyste Powietrze” zostanie wznowiony 21 stycznia 2019 r

Od 21 stycznia Wojewódzkie Fundusz Ochrony Środowiska wznawiają nabór do programu „Czyste Powietrze”. Zapowiedź taką złożył dziś (17 stycznia) Minister Środowiska Henryk Kowalczyk. Wyjaśnił, że trwająca od początku stycznia przerwa w naborze wniosków wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego.

  • Minister Kowalczyk zapewnił, że dotacja uzyskana z programu „Czyste Powietrze” jest wolna od podatku.
  • Obecnie trwają jeszcze ostatnie testy systemu informatycznego po jego dostosowaniu do zmian w programie Czyste Powietrze.
  • Do końca 2018 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w całym kraju przyjęły w ramach programu „Czyste Powietrze” ponad 25 tysięcy wniosków, które obecnie są przez Fundusze weryfikowane.

Przypomnijmy, że nabór do programu „Czyste Powietrze” ruszył 19 września 2018 r. Rozpisany na dekadę (do 2029 r.) program miał umożliwić uzyskanie dofinansowania na termomodernizację budynków oraz wymiany przestarzałych źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Budżet programu wynosi 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł przeznaczono na dotacje, natomiast 39,7 mld zł na pożyczki zwrotne (będą one mogły być spłacane przez maksimum 15 lat).

W listopadzie 2018 r. dziennik „Fakt” ujawnił, że przygotowując program nie zadbano jednak o wprowadzenie stosownych korekt do przepisów podatkowych. W efekcie dotacje z programu były traktowane jako dodatkowy dochód, a zatem podlegały opodatkowaniu. To rzecz jasna postawiło realizację programu pod znakiem zapytania, bo z punktu widzenia potencjalnych beneficjentów jego atrakcyjność zdecydowanie spadła. Ustalenia dziennika potwierdził zresztą minister Kowalczyk, który zapowiedział, że od 1 stycznia 2019 r. dotacje z programu „Czyste Powietrze” będą już zwolnione z obowiązku podatkowego.

W rzeczy samej od 1 stycznia nastąpiły zmiany, ale nie takie, jakich oczekiwali potencjalni beneficjenci programu.

Wraz z początkiem stycznia nabór do programu został wstrzymany

Sytuacja ma charakter przejściowy i wynika ze względów formalno-prawnych oraz technicznych – zapewniał wówczas w swoim oświadczeniu NFOŚiGW. Zapowiadał, że wojewódzkie fundusze wznowią nabór wniosków niezwłocznie po przeprowadzeniu „niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz po dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie powszechnie obowiązującym”.

Przedstawiciele NFOŚiGW podawali różne terminy powtórnego uruchomienia naboru – najpierw Anna Król, wiceprezes NFOŚiGW zapowiedziała, że nastąpi to maksymalnie do tygodnia, później zaś Piotr Woźny, drugi z wiceprezesów Funduszu na antenie RFM obiecywał, że wnioski można będzie składać na pewno 1 lutego.

Jak się okazało ostateczna data wznowienia naboru do programu „Czyste Powietrze” będzie inna – wypowiadający się podczas konferencji prasowej 17 stycznia Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska zaprosił wszystkich zainteresowanych do skłania wniosków od najbliższego poniedziałku (tj. 21 stycznia 2019 r.). Jak dodał obecnie trwają jeszcze ostatnie testy informatyczne.

źródło: portalsamorzadowy.pl

Partnerzy