Marzec 5, 2019

Musi być przymus podłączania budynków do ciepła systemowego lub gazu ziemnego

– Powinien zostać wprowadzony przymus podłączania budynków do ciepła systemowego lub gazu ziemnego, jeżeli w najbliższym położeniu budynków przebiegają takie sieci. Podobne rozwiązanie funkcjonuje np. w przypadku sieci wodociągowej – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

  • W 2018 r. w Sosnowcu przeprowadzono remont ul. Modrzejowskiej. To jedna z głównych ulic w mieście. Wraz z remontem ulicy Tauron Ciepło wybudował sieć ciepłowniczą.
  • Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński wskazuje, że na kilkadziesiąt budynków przy tej ulicy zaledwie kilka podłączyło się do sieci ciepłowniczej.
  • Stało się tak mimo że Tauron Ciepło wcześniej przeprowadził ankiety i ok. 70 proc. właścicieli budynków zadeklarowało chęć podłączenia do sieci ciepłowniczej.

Zawsze jest tak, że jak się robi ankietę, to większość chce się podłączyć, a gdy jest faktyczna możliwość, to jest już dużo gorzej. Tak też było w tym przypadku. To pokazuje lukę w przepisach. Dlatego powinien zostać wprowadzony przymus podłączania się do ciepła systemowego lub gazu ziemnego, jeżeli w najbliższym położeniu budynków przebiegają takie sieci – proponuje Arkadiusz Chęciński.

Tak jest np. w przypadku podłączania się do sieci wodociągowej. Tam istnieje tzw. miękki przymus.

Przy ulicy Modrzejowskiej budynki w większości należą do prywatnych właścicieli, którzy nadal deklarują, że się podłączą do sieci ciepłowniczej, ale w późniejszym terminie. – Może obecnie nie mają wystarczających środków na taką inwestycję? Na takie działania potrzebne jest systemowe wsparcie albo ze strony przedsiębiorstw ciepłowniczych albo ze strony państwa – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Podobne stanowisko w sprawie przyłączania się do sieci deklaruje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

– Jestem zwolennikiem obowiązku podłączenia się do istniejących sieci ciepłowniczych lub gazowych – mówił w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Piotr Kuczera. – Aktualnie, jako miasto, przy zmianie planu zagospodarowania przestrzennego wpisujemy wszędzie obowiązek podłączenia się do istniejących sieci. Co prawda służby nadzoru wojewody z początku trochę protestowały, ale ostatecznie dały się przekonać – dodał.

Kto ma za co zapłacić?

Wiele firm na swój koszt jest w stanie doprowadzić sieć ciepłowniczą do ściany budynku, ale koszt instalacji wewnątrz musi ponieść jego właściciel.

Był swego czasu pomysł, w mojej ocenie bardzo dobry, aby Tauron Ciepło montował wewnętrzną instalację ciepłowniczą na swój koszt, a potem przez okres np. 10 lat odbierałby to sobie w opłatach za ciepło. Na pewno wiele prywatnych domów zostałoby wtedy podłączonych do sieci ciepłowniczej, ponieważ ich właściciele jednorazowo nie ponosiliby żadnych dodatkowych kosztów – przekonuje Arkadiusz Chęciński.

Z tego pomysłu nic jednak nie wyszło.

 

źródło:Portal Samorządowy

Partnerzy