12 czerwca br. rusza nabór wniosków o dofinansowanie na budowę wewnętrznych instalacji grzewczych i przyłączenie do sieci ciepłowniczej nieruchomości zlokalizowanych w centrum Wrocławia. W 2018 roku na nowe przyłączenia w mieście oraz modernizację i rozwój sieci firma Fortum przeznaczy 65 mln złotych.
Ze wsparcia skorzystać mogą właściciele nieruchomości zlokalizowanych w wyznaczonym obszarze śródmieścia Wrocławia z min. 15 mieszkaniami w budynku ogrzewanym przynajmniej w 70 proc. piecami węglowymi.
Nieruchomość nie może posiadać wewnętrznej instalacji grzewczej. Zakwalifikowanie wniosku o dofinansowanie wymaga także zgód min. 70 proc. mieszkańców danej nieruchomości na przyłączenie do sieci ciepłowniczej.
– Zależy nam, aby każda złotówka przeznaczona na realizację programu antysmogowego przyniosła jak największy efekt ekologiczny. Dlatego o przyznaniu dofinansowania na budowę instalacji wewnętrznych zdecyduje liczba zlikwidowanych pieców węglowych w danej nieruchomości. W przypadku budynków o tej samej liczbie pieców weźmiemy pod uwagę datę złożenia wniosku – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.
Z programu antysmogowego skorzystać mogą również mieszkańcy, którzy we własnym zakresie sfinansują wewnętrzną instalację grzewczą. Fortum przyłączy do sieci każdą kamienicę i budynek w centrum Wrocławia, w całości pokryje koszty budowę przyłącza, nie pobierze tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na dogodne raty.
Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Dedykowani konsultanci posłużą pomocą na każdym etapie procedury przyłączeniowej.
– Tylko w 2018 roku na modernizację, rozbudowę sieci i nowe przyłączenia we Wrocławiu Fortum przeznaczy 65 mln złotych. Od stycznia br. podpisaliśmy 89 umów na podłączenie do sieci, z czego 31 dotyczy likwidacji niskiej emisji w obszarze śródmiejskim. Zachęcamy kolejnych mieszkańców do skorzystania z programu antysmogowego. Każdy budynek ogrzewany ciepłem sieciowym to mniej indywidualnych pieców w stolicy Dolnego Śląska, a w konsekwencji mniejsza emisja zanieczyszczeń – mówi Piotr Górnik.
Wielu mieszkańców starych domów i kamienic chce się przyłączyć do sieci ciepłowniczej. Z badań Tauron Ciepło wynika, że 80 proc. spośród zainteresowanych klientów oczekuje wsparcia finansowego do montażu instalacji wewnętrznej. Koszt instalacji wewnętrznych jest dla mieszkańców największym problemem.
źródło: wnp.pl