18 grudnia, 2018

Fakty i mity na temat ciepła sieciowego

Ciepło sieciowe to wygodne, niezawodne i ekologiczne źródło ogrzewania mieszkań i budynków użyteczności publicznej. Są nim ogrzewane nie tylko śląskie mieszkania, ale też m.in. urzędy, szkoły oraz obiekty sportowe, takie jak na przykład Stadion Śląski. Mimo popularności ciepła sieciowego, nadal można spotkać się z mitami na jego temat. Rozwiewamy najpopularniejsze z nich.

Wiele osób uważa, że ogrzewanie z miejskiej sieci działa tylko w sezonie grzewczym, kiedy to dystrybutor decyduje o jego włączeniu i wyłączeniu.

Mit! Ciepło sieciowe może być dostępne niezależnie od pory roku. Pojęcie „sezonu grzewczego” to już przeszłość. Dziś sami decydujemy, kiedy chcemy ogrzać swoje mieszkania. Jest to możliwe dzięki automatyce pogodowej. To system sterujący dostawami ciepła w zależności od temperatury panującej na zewnątrz budynku. Kiedy temperatura otoczenia spada poniżej określonego poziomu (np. 15 °C), ogrzewanie włączy się automatycznie, niezależnie czy taka sytuacja będzie miała miejsce w listopadzie, czy w środku lata.

Wybór ciepła produkowanego w elektrociepłowni nie ma pozytywnego wpływu na środowisko. Przecież tam też spalany jest węgiel i to bardzo duże ilości.

Mit! Mimo że elektrownie i elektrociepłownie relatywnie spalają mniej węgla, aby wyprodukować taką samą ilość ciepła jak w paleniskach domowych. Kotły i turbiny, w których produkuje się ciepło, są dużo sprawniejsze od zwykłych pieców opalanych węglem. Oznacza to oszczędność samego paliwa. Produkcja ciepła w zawodowych źródłach musi także spełniać wysokie standardy ekologiczne nakładane na wytwórców przez przepisy unijne i krajowe ochrony środowiska. Na układzie wyprowadzania spalin montowane są urządzenia służące ograniczeniu ilości pyłów i szkodliwych związków powstających przy spalaniu, podczas gdy domowe instalacje zwykle wypuszczają dym do atmosfery.

Sposób ogrzewania budynku, w którym mieszkam, nie ma znaczenia dla moich rachunków.

Mit! Sposobów zaopatrywania budynków w ciepło jest wiele, a każdy z nich wiąże się z różnymi kosztami. Ciepło sieciowe jest jednym z najbardziej ekonomicznych źródeł ogrzewania. Ceny ciepła z miejskiej sieci są konkurencyjne i charakteryzują się dużą stabilnością. Dodatkowo, posiadając ogrzewanie sieciowe, koszty eksploatacji mieszkania są niższe, ponieważ nie musimy płacić za serwis czy wymianę urządzeń grzewczych.

Nie mamy wpływu na wysokość rachunku za ciepło, a jego cena może w każdej chwili ulec zmianie.

Mit! Opłaty, które ponosimy za ciepło, znajdują się pod kontrolą Urzędu Regulacji Energetyki. Zmiany cen wymagają jego zgody. Na opłatę za ciepło składają się koszt jego wyprodukowania ustalany przez producenta oraz cena dostawy pobierana przez dystrybutora.

Mam dom jednorodzinny, więc nie mogę skorzystać z ciepła sieciowego.

Mit! Każdy budynek może zostać podłączony do sieci, nie muszą to być budynku wielorodzinne. To, czy możemy mieć dostęp do ciepła sieciowego, uzależnione jest jednak od przebiegu sieci ciepłowniczej i wydania warunków przyłączenia przez lokalnego dystrybutora.

Partnerzy