PGE Energia Ciepła, jako pierwsza w Polsce, wdrożyła w 2022 roku w EC Gdańsk technologię power to heat, uruchamiając kotły elektrodowe, zasilane energią elektryczną. Dzięki tej technologii w 2023 roku EC Gdańsk ograniczyła zużycie węgla o ponad 1500 ton -poinformowała PGE.
Kotły elektrodowe przetwarzają nadwyżki energii na ciepło
Kotły elektrodowe uruchomione w Elektrociepłowni Gdańsk (EC Gdańsk) w 2022 roku pełnią funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach.
W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w EC Gdańsk. Energia ta produkowana jest przy okazji produkcji ciepła (technologia kogeneracyjna) i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej. W tej funkcji kotły przepracowały w 2023 roku 859 godzin.
Dodatkowo, kotły elektrodowe umożliwiają także produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego.
Jeśli, w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne (produkcja z wiatru i/lub słońca), w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło.
PGE Energia Ciepła podała, że w 2023 roku w tej funkcji kotły elektrodowe przepracowały 453 godziny. Dzięki temu rozwiązaniu EC Gdańsk uniknęła spalenia ponad 1500 ton węgla i ograniczyła swoją emisję CO2 o niemalże 3200 ton.
Elektryfikacja ciepłownictwa będzie nabierała coraz większego znaczenia
– Nadmiar energii w systemie występuje szczególnie wtedy, gdy wzrasta produkcja ze źródeł odnawialnych lub spada zapotrzebowanie. Rok 2023 potwierdził, że kotły elektrodowe z powodzeniem potrafią tę energię wykorzystać do wyprodukowania ciepła – powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku.
– W całym 2023 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby ciepłownictwa, w tym także bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, przepracowały 1312 godzin i wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 100 tys. GJ ciepła, co statystycznie odpowiada zapotrzebowaniu około 3500 gospodarstw domowych – dodała Ewa Barszcz.
W komunikacie podano, że potencjał kotłów elektrodowych do produkcji ciepła z nadmiaru zielonej energii w krajowym systemie elektroenergetycznym jest obiecujący. Wskazano, że zastosowana w EC Gdańsk technologia power to heat będzie szczególnie istotna, gdy w systemie elektroenergetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE.
PGE Energia Ciepła , jak poinformowano, rozważa wybudowanie kotłowni elektrodowej także w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Wskazano, że uwzględniając generację energii z powstających morskich farm wiatrowych, elektryfikacja ciepłownictwa będzie nabierała coraz większego znaczenia.
PGE Energia Ciepła z grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji.
źródło: wnp.pl