14 marca, 2011

CIEPŁO SIECIOWE : METODY PRODUKCJI, DYSTRYBUCJI ORAZ ROZLICZANIA

CIEPŁO SIECIOWE : METODY PRODUKCJI, DYSTRYBUCJI ORAZ ROZLICZANIA

Ciepło sieciowe zwane inaczej systemowym. Jest to ciepło produkowane w dużych obiektach takich jak elektrociepłownie czy elektrownie, w postaci gorącej wody bądź pary wodnej, w technologii skojarzeniowej wraz z energią elektryczną. Ciepło sieciowe służy do ogrzewania pomieszczeń, ale za jego pomocą uzyskuje się również ciepłą wodę użytkową.

„Należy pamiętać, iż wbrew błędnym opiniom, że ciepła woda użytkowa nie jest tą samą wodą, którą ogrzewamy dany obiekt. Dzięki specjalnym wymiennikom woda sieciowa tylko przekazuje ciepło wodzie użytkowej nie mając z nią bezpośredniego kontaktu.” – mówi Dariusz Łapiński, Główny Koordynator ds. Rynku Ciepła Elektrowni Skawina.

Dystrybutorem ciepła jest właściciel sieci. W przypadku aglomeracji  Krakowskiej jest to firma Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC). To ona odpowiada za budowę sieci, węzła ciepłowniczego, w którym następuje zamiana parametrów wyprodukowanego ciepła na potrzeby ogrzewania lokalu bądź podgrzania wody użytkowej oraz za przesył ciepła do odbiorców końcowych. Odbiorcami ciepła sieciowego są m.in. osiedla mieszkaniowe, obiekty przemysłowe i  sportowe, szpitale, centra handlowe, instytucje użyteczności publicznej i wiele innych.

Zużycie ciepła

Jest rozliczane na podstawie odczytu licznika, tak więc odbiorca płaci za konkretnie zużyte ciepło. „Dystrybutor ciepła na terenie Krakowa, firma MPEC. Rozlicza się z właścicielem lub też zarządcą obiektu wyłącznie w oparciu o stan licznika. W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych zarządcy stosują różne sposoby rozliczania zużycia ciepła na przykład na podstawie powierzchni użytkowej lokalu, na podstawie wskazań podzielników czy też w przypadku nowych mieszkań na podstawie wskazań indywidualnych liczników ciepła.” – mówi Marek Jaglarz, Dyrektor ds. Rozwoju, członek Zarządu  Elektrowni Skawina.

Wysokość ceny za energię cieplną jest ustalana przez Urząd Regulacji Energetyki na podstawie zasad i przepisów zawartych w Ustawie Prawo Energetyczne. Więc jest ona jednakowa dla wszystkich odbiorców z tej samej grupy taryfowej. „Dzięki temu, że cena ciepła nie podlega wpływom rynkowym w przeciwieństwie do cen energii elektryczne, gazu czy węgla, odbiorca jest chroniony i odczuwa pewną stabilność cenową” – mówi Martin Hančár, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Elektrowni Skawina.

Cena ciepła jest kalkulowana na podstawie kosztów uzasadnionych jakie ponosi przedsiębiorstwo energetyczne wnioskujące o taryfę. Natomiast koszty ogrzewania zależą od wielu czynników. Wśród nich jest: szczelność okien, ocieplenie budynku, rodzaj instalacji, a także sposób użytkowania.

O ELEKTROWNI SKAWINA

Elektrownia Skawina, dostarczająca ciepło do Krakowa oraz Skawiny, wchodzi w skład czeskiej grupy energetycznej CEZ, obecnej na wielu rynkach Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. „Ciepło sieciowe jest niezwykle istotnym obszarem działalności grupy CEZ, szczególnie w krajach takich jak Czechy czy Polska, gdzie energii cieplnej w sezonie grzewczym sprzedaje się najwięcej.” – mówi Martin Hančár, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Elektrowni Skawina. Elektrownia Skawina jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła, który zasila ponad 20% aglomeracji krakowskiej. Energia produkowana w Elektrowni Skawina w kogeneracji, spełnia wszystkie standardy emisyjne. Jest przyjazna i bezpieczna dla środowiska, a nowoczesne rozwiązania przekładają się na wysoką jakość usług w niskiej cenie. Zainstalowane w Elektrowni urządzenia poddawane są ciągłej modernizacji dzięki temu spełnia ona wszystkie normy ekologiczne.

Elektrownia Skawina zgodnie z zasadą społecznej odpowiedzialności biznesu angażuje się we współpracę na rzecz lokalnej społeczności m.in. działaniami o charakterze charytatywnym. Wspiera wiele lokalnych inicjatyw w obszarze edukacji, kultury oraz sportu. Jednym z ostatnich przykładów jest dofinansowanie w wysokości 400 000 złotych budowy boiska  „Orlik” w  gminie Skawina.

Partnerzy