Truizmem jest już dziś mówienie o smogu i zagrożeniach, jakie to zjawisko stwarza dla zdrowia ludzi. Trzeba zrobić krok dalej. Możliwie szybko zdiagnozować dostępne metody walki z zanieczyszczeniem powietrza i wybrać spośród nich te, które są najbardziej skuteczne.
– Ciepłownictwo jest narzędziem do walki ze smogiem, a nie jego źródłem. Źródłem smogu jest niska emisja – podkreśla Tomasz Kosiński, dyrektor biura Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.
– Powinniśmy określić datę, kiedy palenie węglem i innymi paliwami stałymi zostanie całkowicie zakazane – apeluje Ryszard Stefański, dyrektor Działu Rozwoju Przedsiębiorstwa w EWE Polska.
– Do skutecznej walki ze smogiem potrzebne jest konsorcjum. Jego liderem powinien być rząd, a członkami samorząd i firmy energetyczne – ocenia Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny.
Tomasz Kosiński, Ryszard Stefański, Henryk Mucha, a także Jan Bondaruk (zastępca naczelnego dyrektora ds. inżynierii środowiska w Głównym Instytucie Górnictwa), Arkadiusz Czech (burmistrz Tarnowskich Gór), Artur Michalski (wiceprezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) oraz Irena Pichola (Partner, Leader of Sustainability Consulting w Deloitte) wzięli udział w dyskusji „Skuteczni w walce o czyste powietrze”, która odbyła się podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
źródło: wnp.pl