Czeska spółka energetyczna CEZ podpisała z ResInvest Group porozumienie o sprzedaży udziałów w polskich aktywach, w tym CEZ Skawina i CEZ Chorzów – poinformował czeski koncern w komunikacie. Kim jest nowy właściciel? – trudno powiedzieć.
CEZ poinformował w komunikacie, że dezinwestycja wpisuje się w strategię biznesową grupy skupiającą się na dekarbonizacji portfela.
Zresztą próby sprzedaży miały miejsce już od pewnego czasu (pierwsza w 2020 roku).
Należy pamiętać, że firma naszych południowych sąsiadów informowała już wcześniej, że zgodnie z obowiązującą strategią biznesową ukierunkowaną na osiągnięcie zerowej emisji netto do roku 2040, rozpoczyna proces dezinwestycji kilku wybranych spółek w Polsce.
Zakłady duże i ważne, ale spalające węgiel kamienny
I właśnie wysoka emisyjność, spowodowana spalaniem węgla, była przyczyną sprzedaży zakładów CEZ Skawina i CEZ Chorzów.
CEZ Skawina (moc zainstalowana 330 MWe i 588 MWt) jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła dla Krakowa (ok. 25 proc. udziału w rynku) i Skawiny.
CEZ Chorzów (238 MWe i 500 MWt) jest jednym z największych dostawców ciepła dla Katowic i innych aglomeracji na Śląsku.
W 2023 roku CEZ Skawina i CEZ Chorzów wyprodukowały łącznie 1 390 GWh energii elektrycznej i 5 649 TJ ciepła. Obie elektrociepłownie są opalane węglem kamiennym i biomasą.
Sprzedane zostają także aktywa obejmujące także dwie spółki świadczące specjalistyczne usługi wsparcia w obszarach zarządzania produktami ubocznymi, komunikacji, handlu i usług korporacyjnych – CEZ Produkty Energetyczne Polska i CEZ Polska.
Jak podano, zamknięcie transakcji uzależnione jest od zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). CEZ będzie nadal oferować usługi energetyczne ESCO w Polsce za pośrednictwem spółek w ramach Elevion Group.
Właścicielem spółek będzie spółka inwestycyjna ResInvest Group
Nowym właścicielem zakładów będzie spółka inwestycyjnej ResInvest Group.
„Jesteśmy prywatną firmą handlowo-inwestycyjną specjalizującą się w szerokiej gamie towarów masowych, takich jak paliwa przejściowe, biomasa, płody rolne i transport morski” – czytamy na stronie nowego właściciela. Strona odsyła do siedziby w Pradze. A stamtąd do szwajcarskiej strony internetowej.
Grupa CEZ weszła na polski rynek energii w 2006 roku poprzez zakup elektrowni Skawina i Elcho (obecnie CEZ Chorzów) od amerykańskiej firmy PSEG.
źródło: wnp.pl