Elektrociepłownia ,,ELCHO” to jedna z najnowocześniejszych jednostek produkcyjnych w Polsce. Jest jednym z dwóch największych dostawców ciepła dla miast takich, jak Katowice, Chorzów, Siemianowice i Świętochłowice. Produkcja ciepła w elektrociepłowni pokrywa około 30% zapotrzebowania w systemie ciepłowniczym – zdalaczynnym spółki Tauron Ciepło, dystrybutora ciepła sieciowego do aglomeracji śląskiej.
ELCHO to jeden z liderów polskiej ekologii. Nowoczesna i przyjazna środowisku elektrociepłownia, spełniła wszelkie standardy emisji zarówno roku 2012, jak i po 2016. Moc osiągalna Elektrociepłowni Chorzów ,,ELCHO” Sp. z o.o. wynosi 208MW (netto)mocy elektrycznej i 500 MW mocy cieplnej, wytwarzanej w 2 blokach składających się z kotła fluidalnego (CFB) i parowego turbozespołu kondensacyjno – upustowego. Kotły zostały zaprojektowane i wykonane w taki sposób, że proces spalania odbywa się w cyrkulacyjnej warstwie fluidalnej. Turbiny, wykonane w technologii kondensacyjno ciepłowniczej pozwalają na jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej wraz z energią cieplną czyli tzw. energię skojarzoną. Od 2006 r. Elektrociepłownia Chorzów Elcho Sp. z o.o. należy do grupy CEZ, jednej z czołowych grup energetycznych działających w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.
Kto może dołączyć do grona odbiorców ciepła wyprodukowanego przez ELCHO?
Do grona potencjalnych odbiorców ciepła może dołączyć każdy konsument energii cieplnej, który wykaże chęć do poboru tego rodzaju nośnika ciepła. Ciepło sieciowe wyprodukowane w ELCHO do wcześniej wymienionych śląskich miast dostarczane jest za pomocą sieci rur ciepłowniczych lokalnych dystrybutorów ciepła. Można je pobierać w postaci wody grzewczej. Służy ona do wytworzenia centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej lub dla potrzeb wentylacji i klimatyzacji. Moc wytwórcza, którą można wykorzystać to wartość wystarczająca do zasilania w ciepło bardzo dużej części aglomeracji śląskiej. To ekologiczne ciepło polecamy również różnego rodzaju zakładom pracy i instytucjom. Takim, które oprócz centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej mogą skorzystać z ciepła dla celów technologicznych.
Wychodząc naprzeciw tym wszystkim, którzy korzystają lub zamierzają skorzystać z ciepła sieciowego ELCHO uruchomiliśmy wspólnie z dystrybutorami: Tauron Ciepło i Elektrownią Chorzów S.A. program kompleksowej realizacji podłączeń obiektów do sieci ciepłowniczej poprzez finansowanie kosztów przyłączy i wykonania stacji wymienników ciepłowniczych oraz nadzór nad ich wykonaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu końcowy odbiorca otrzyma gwarancję niezawodnej dostawy ciepła bez konieczności ponoszenia nakładów na inwestycję.
Beneficjentem tego programu może być każdy obiekt leżący w pobliżu sieci cieplnej zasilanej z Elektrociepłowni ELCHO. Program ten przyczynia się również do sukcesywnego obniżenia w miastach tzw. ,,niskiej emisji”.
To wszystko oraz fakt, że już dziś cena ciepła z ELCHO jest jedna z najniższych w aglomeracji śląskiej stanowi gwarancję przewidywalności naszych kosztów, a więc stabilności i konkurencyjności cen dla odbiorców ciepła długiej perspektywie.
Odbiór ciepła
Odbiór ciepła z ELCHO minimalizuje ryzyko znaczącej podwyżki cen ciepła, co może być charakterystyczne w przypadku wykorzystania do produkcji ciepła gazu lub energii elektrycznej. Ciepło sieciowe to ciepło przyszłości, gwarantujące bezpieczeństwo dostaw, atrakcyjność cenową, komfort bezpiecznego użytkowania i ochronę środowiska.
Ponadto zgodnie z zasadą społecznej odpowiedzialności biznesu Elektrociepłownia Elcho angażuje się we współpracę na rzecz lokalnej społeczności m.in. poprzez sponsorowanie młodzieżowego klubu sportowego AKS Chorzów, obecnie istniejącego pod nazwą AKS CEZ Elcho Wyzwolenie Chorzów. Elektrociepłownia Chorzów „Elcho” jako firma otwarta na ludzi co roku organizuje Dzień Drzwi Otwartych dla wszystkich, którzy chcieliby zwiedzić jej imponujący gmach oraz dowiedzieć się więcej na temat wytwarzania ciepła sieciowego oraz produkcji energii elektrycznej.